Спорт і ФітнэсФутбол

Міжкантынентальны кубак па футболе

У сучасным футболе існуе вялікая колькасць разнастайных трафеяў, за якія змагаюцца каманды на самых розных узроўнях. У клубным футболе самым прэстыжным турнірам лічыцца Ліга Чэмпіёнаў, у той час як зборныя найбольш актыўна змагаюцца паміж сабой у рамках Чэмпіянату Свету. Аднак гэтымі двума турнірамі не абмяжоўваецца футбол, існуе значна больш самых разнастайных трафеяў, якія каманда можа атрымаць. І ў дадзеным выпадку гаворка пойдзе пра Міжкантынентальны кубак. Вы даведаецеся пра тое, як даўно ён праводзіцца, у чым заключаецца яго сутнасць, а таксама хто часцей за ўсё ў ім перамагаў. Акрамя таго, вы даведаецеся пра тое, што ўяўляе сабой Міжкантынентальны кубак па пляжным футболе і наколькі вялікія яго адрозненні.

Што гэта такое

Міжкантынентальны кубак - гэта турнір, які праводзіўся з 1960 па 2004 гады паміж двума клубамі. Адзін з іх быў пераможцам еўрапейскай Лігі Чэмпіёнаў, якая ўжо згадвалася вышэй, а другі - пераможцам кубка Лібертадорэс. Кубак Лібертадорэс - гэта аналаг Лігі Чэмпіёнаў у Паўднёвай Амерыцы, у рамках якога высвятляецца, які з клубаў з'яўляецца наймацнейшым на тэрыторыі гэтага кантынента. Такім чынам, Міжкантынентальны кубак ўяўляе сабой невялікі турнір, які складаецца з аднаго матчу, і ў рамках гэтага турніру вырашаецца, які футбол аказваецца мацней у канкрэтным годзе, амерыканскі або еўрапейскі.

Гісторыя турніру

Міжкантынентальны кубак па футболе праводзіцца з 1960 года, аднак варта адзначыць, што першыя дваццаць гадоў ён складаліся з двух матчаў, але з 1980 года фармат турніру быў зменены, і каманды сталі праводзіць не два, а адзін матч. Першым чэмпіёнам ў 1960 годзе стаў мадрыдскі «Рэал», які абыграў уругвайскі «Пеньяроль» з агульным лікам 5: 1. Ужо ў наступным годзе стала прыкметна недасканаласць сістэмы. У першым матчы ў «Пеньяроля» выйграла партугальская «Бенфіка», але ў другім матчы перамогу атрымаў уругвайскі клуб. У выніку прыйшлося гуляць трэці, вырашальны матч, у якім уругвайцы вырвалі перамогу. Аднак тры матчы ў турніры, які з'яўляецца далёка не самым прэстыжным - гэта было занадта, таму фармат і не пратрымаўся так доўга. Першым клубам, які выйграў трафей ў 1980 годзе ў новым фармаце, стаў уругвайскі «Насьональ», які абыграў англійская «Нотынгем Форэст».

Апошнім уладальнікам Міжкантынентальнага кубка стаў партугальская клуб «Порту», які ў 2004 годзе па пенальці адолеў калумбійскі клуб «Онсе Кальдас». Самымі тытулаванымі клубамі ў рамках дадзенага турніру з'яўляюцца тры паўднёваамерыканскіх і два еўрапейскія прадстаўніка. Гаворка ідзе пра аргентынскім клюбе «Келіх Хуніёрс», пра уругвайскіх камандах «Пеньяроль» і «Насьональ», а таксама аб італьянскім «Мілане» і іспанскай «Рэале». Усе гэтыя каманды за гісторыю існавання турніру па тры разы выйгравалі кубак.

канец кубка

Ужо ў 2000 годзе стала ясна, што Міжкантынентальны кубак па футболе губляе папулярнасць і рухаецца да свайго заходу. Тады ўпершыню быў праведзены Клубны чэмпіянат свету, які складаўся з прадстаўнікоў не толькі двух наймацнейшых кантынентальных канфедэрацый. У выніку менавіта гэты турнір здабыў папулярнасць, а Міжкантынентальны кубак спыніў сваё існаванне. Аднак, як ужо было сказана вышэй, гэты турнір праводзіцца не толькі ў класічным футболе. Мае такі турнір і пляжны футбол. Міжкантынентальны кубак там - гэта крыху іншае спаборніцтва, і аб ім варта распавесці асобна.

Трафей ў пляжным футболе

Чым жа адрозніваецца гэты турнір, калі гаворка заходзіць пра пляжны футбол? Міжкантынентальны кубак у дадзеным выпадку з'яўляецца зусім іншым. Па-першае, ён праводзіцца не паміж клубамі, а паміж зборнымі краін. Па-другое, ён не з'яўляецца такім малазначным. Наадварот, ён лічыцца другім па прэстыжнасці пасля Чэмпіянату Свету. Вось такія асаблівасці мае пляжны футбол. Міжкантынентальны кубак з'яўляецца адносна маладым турнірам, ён праводзіцца толькі з 2011 года. Такім чынам, ён быў згуляны толькі пяць разоў.

Хто ж аказваецца больш за усіх у гэтым турніры, якім славіцца пляжны футбол? Міжкантынентальны кубак ўпершыню выйграла зборная Бразіліі, абыграўшы зборную Ірана. На другім турніры ў фінале сутыкнуліся зборныя Расіі і Таіці, і расіяне выйшлі пераможцамі. Яны паказалі, што яны з'яўляюцца адной з лепшых нацый, якія граюць у пляжны футбол. Міжкантынентальны кубак затым зноў выйграла Бразілія, а затым і Іран. Абодва разы ў фінале каманды гулялі супраць расейцаў, якія ніяк не маглі паўтарыць дасягненне 2012 года. Аднак Расея сапраўды ўмее гуляць у пляжны футбол - Міжкантынентальны кубак у наступныя два гады быў выйграны менавіта гэтай зборнай. І абодва разы была абыграна зборная Бразіліі. Як бачыце, Міжкантынентальны кубак па пляжным футболе моцна адрозніваецца ад таго, што праводзіцца ў вялікім футболе.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.