Надзея "Зеніта" - Яўген Чарноў

Яўген Чарноў - малады расійскі футбаліст, які выступае на пазіцыях абаронцы і паўабаронцы. Выхаванец Томскага футбола зараз абараняе колеры піцерскага "Зеніта".

сібірскі характар

23 кастрычніка 1992 года на свет з'явіўся Яўген Чарноў. Ён нарадзіўся ў Томску, горадзе, далёкім ад футбола, але з дзяцінства захапіўся гэтым відам спорту. Мэтанакіраванасць і зацятасць шмат у чым вызначылі пазіцыю, на якой ён стаў гуляць - ў апорнай зоне.

У 17 гадоў Чарноў ўпершыню трапіў у заяўку родны "Томі" на матчы першынства Расіі. У тым жа годзе, 13 жніўня, дэбютаваў у турніры моладзевых каманд. Супернікам сталі самарскія "Крылья Советов". Праўда, першы блін апынуўся камяком - "Том" прайграла (0: 3).

У наступным годзе спрабаваўся ў камандзе "Маставіку-Прымор'е" з Усурыйска, якая выступала ў зоне "Усход" Другога дывізіёна, але ў выніку прыняў рашэнне застацца ў Томску і атрымліваць практыку ў маладзёжным першынстве.

Неўзабаве стаў прыцягвацца да трэніровак галоўнай каманды.

Дэбют у Прэм'ер-лізе

З 2011 года Яўген Чарноў, біяграфія якога пасля гэтага стала рэзка змяняцца, стаў трапляць у заяўку на матчы Прэм'ер-лігі. Аднак на поле ўпершыню выйшаў толькі ў 2012 годзе.

Гэта здарылася 27 красавіка. "Том" спрабавала захаваць прапіску ў Прэм'ер-лізе, а яе супернік - пермскі "Амкар" - быў адным з лідэраў у барацьбе за 8-16-е месцы. Чарноў з'явіўся на полі на 80-й хвіліне замест Мікіты Бажэнава, але паўплываць на зыход матчу не змог, сустрэча завяршылася ўнічыю (0: 0). Па выніках сезона "Томь" пакінула футбольную эліту.

У Першым дывізіёне

Наступны год Яўген Чарноў правёў ў Арэнбургскую "газавікоў", выступаў у зоне "Урал-Паволжа" Другога дывізіёна. Гулец правёў на полі 19 матчаў, у якіх адзначыўся 4 забітымі галамі. Разам з камандай па выніках сезона адсвяткаваў вяртанне ў ФНЛ.

Наступным клубам паўабаронцы стаў дзяржынскі "Хімік", які выступаў у Першым дывізіёне. Тут ён таксама выступаў на правах арэнды. За кароткі час стаў адным з асноўных гульцоў цэнтральнай лініі, здолеў дапамагчы захаваць клубу прапіску ў ФНЛ.

У выніку гульцом "Хіміка" Чарноў заставаўся да 2015 года, калі каманда ўсё ж такі адправілася на паніжэнне ў класе. За гэты час ён правёў 58 матчаў, у якіх забіў 1 гол.

2015 год Яўген Чарноў правёў у арэндзе ў Краснаярскім "Енісеі". У клубе ён правёў толькі палову сезона - да зімовага перапынку, а затым вярнуўся ў "Томь". За гэты час паспеў згуляць у 18 матчах. Праўда, патрапіць у склад томичей так і не ўдалося. У 2016 годзе Чарновым зацікавіліся адразу ў некалькіх клубах, у прыватнасці ў "Краснадары" і "Зеніце".

У горадзе на Няве

У студзені падпісаў кантракт з новым клубам Яўген Чарноў. "Зеніт" спачатку не разглядаў яго як гульца асновы, хоць гулец адправіўся разам з першай камандай на збор у Аўстрыю.

Упершыню футболку "Зеніта" Чарноў надзел у таварыскім матчы супраць ірацкага клуба "АС Ірака". Чарноў выйшаў на поле ў асноўным складзе, правёў цалкам першы тайм. Гульня не мела шмат небяспечнымі момантамі і ў выніку завяршылася ўнічыю - 0: 0.

На двух зборах прыняў удзел у 8 таварыскіх матчах за "Зеніт" Яўген Чарноў. Футбаліст згуляў больш за ўсё на поле ў сустрэчы супраць швейцарскага "Сьона" - 62 хвіліны. Праўда, дапамагчы сваёй камандзе ня здолеў, "Зеніт" саступіў 1: 3.

У аснове "Зеніта"

Пакуль Чарноў не трапляў у асноўны склад піцерцаў ў афіцыйных матчах, ён выступаў за фарм-клуб "Зеніт-2", які грае ў першынстве ФНЛ пад кіраўніцтвам Уладзіслава Радимова. За гэтую каманду Яўген паспеў згуляць 26 матчаў, у якіх забіў адзін гол.

Дэбютаваць у асноўным складзе футбалісту выпала ў матчах 1/16 фіналу Кубка Расіі. Піцерцы адправіліся ў госці да каманды Першага дывізіёна - ФК "Тамбове". Чарноў выйшаў на поле ў стартавым складзе і правёў на газоне ўсе 90 хвілін.

У абароне "Тамбоў" вялікіх праблем "Зеніту" ня стварыў, так што і дэбютант надвор'я сваёй камандзе не сапсаваў. Хоць першы тайм складваўся і ва ўпартай барацьбе, адкрыць рахунак "зянітаўцы" змаглі толькі перад самым перапынкам. Затое ў другой палове сустрэчы тамбовчане цалкам расклеіліся. У выніку сустрэча скончылася з лікам 0: 5 на табло на карысць гасцей.

У Прэм'ер-лізе ў складзе "Зеніта" дэбютаваў 24 кастрычніка Яўген Чарноў. Фота футбаліста менавіта ў гэты дзень ўпрыгожыла фотасправаздачы пра матч. Ён выйшаў на поле ў стартавым складзе, аднак у перапынку быў заменены на Артура Юсупава. Піцерцы перамаглі - 1: 0.

Нягледзячы на тое, што Чарноў правёў усяго тайм, трэнерскаму штабу ён спадабаўся. На наступны матч зноў з'явіўся ў аснове. Ды і супернік выдаўся прынцыповы асабіста для Яўгена - родная "Томь", у складзе якой ён так і не змог замацавацца.

І адразу ж яму ўдалося адзначыцца выніковымі дзеяньнямі. На 26-й хвіліне Чарноў выразаў выключную па дакладнасці перадачу верхам ў брамавую, які прыняў мяч Дзюба скінуў яго на ход Какорын, які выразна прабіў. 1: 0. Да канца матчу лік так і не змяніўся. Так Яўген непасрэдным чынам паўдзельнічаў у перамозе над сваім былым клубам.

З кожным матчам ён усё больш замацоўваецца ў аснове "Зеніта", у бліжэйшы час разлічвае стаць ключавым гульцом гэтага клуба, паспяхова прымаючы ўдзел не толькі ў абарончых, але і ў атакуючых дзеяннях каманды.

У складзе зборнай

У 2011 годзе Яўген Чарноў ўпершыню быў выкліканы ў размяшчэнне юнацкай зборнай Расіі па футболе. На той момант яму было 19 гадоў.

Чарноў прыняў удзел у міжнародным турніры для юнакоў 1992 года нараджэння, які праходзіў у Партугаліі. Дэбют адбыўся ў матчы з французамі, на 62-й хвіліне Яўген выйшаў на замену. Аднак адзначыцца выніковымі дзеяньнямі не змог, сустрэча завяршылася ўнічыю - 0: 0. Усяго ён правёў за зборную 3 матчы, пакуль у нацыянальныя каманды больш не выклікаўся.

Сёння з прыходам да кіраўніцтва асноўнай зборнай Станіслава Черчесова шанец з'явіўся ў кожнага.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.