Расійскі валейбаліст Палятаеў Віктар: шлях да поспеху

Расеец Віктар Палятаеў - валейбаліст высокага ўзроўню. Спартсмену яшчэ толькі 21 год, а ён ужо на працягу некалькіх сезонаў з'яўляецца ключавым гульцом казанскага "Зеніта" і прыцягваецца ў зборную Расіі.

школьныя гады

Віктар Яўгенавіч Палятаеў нарадзіўся 27 ліпеня 1995 гады ў Чэлябінску. У пачатку вучобы ў школе хлопчык праявіў цікавасць да лёгкай атлетыцы, не асоба звяртаючы ўвагу на іншыя віды спорту. Аднак у 5-м класе, па патрабаванні свайго першага валейбольнага трэнера Людмілы Аляксееўны Цімафеевай, заўважым талент юнага Віці, перайшоў у спартыўны клас школы, дзе і пачаў старанна трэніравацца на валейбольнай пляцоўцы.

У падлеткавым узросце, маючы вялікія дадзеныя для гульні ў валейбол, Палятаеў Віктар пачаў выступаць на абласных і ўсерасійскіх спаборніцтвах у складзе сваёй школы. Моц спартсмены ў спалучэнні з гульнявым бачаннем і талентам не пакінулі абыякавымі скаўтаў прафесійных валейбольных каманд, і ў пачатку 2012 года 17-гадовы расіянін падпісаў свой першы кантракт, стаўшы гульцом валейбольнага клуба "Зеніт" (Казань).

юніёрскае пачатак

З першых дзён у складзе казанскага клуба Палятаеў Віктар заняў адну з вядучых роляў. Прагрэс і амбіцыі спартсмена прымусілі звярнуць на сябе ўвагу і з боку трэнерскага штаба нацыянальнай зборнай, куды расеец быў выкліканы па ходзе свайго першага сезону за "Зеніт".

У выніку ў 2013 годзе Віктар правёў падрыхтоўку ў складзе юнацкай зборнай Расіі да матчаў чэмпіянату Еўропы, на якія адправіўся ўжо ў ролі капітана. Па турнірнай сетцы расейцы прайшлі вельмі лёгка - у групе зборная прайграла ўсяго 2 сэта ў 5 сустрэчах, у паўфінале разграміла Бельгію, не пакінуўшы ёй ні адзінага шанцу, а ў фінале заваяваных апынулася і Польшча, якая здолела зачапіцца за адзін сэт у матчы. Па выніках турніру Полетаева Віктара прызналі самым каштоўным гульцом спаборніцтваў.

Двайны сусветнай поспех

Дзякуючы перамозе на чэмпіянаце Еўропы зборная Расіі адабралася на сусветнае першынство, куды Віктар таксама быў запрошаны. І на чэмпіянаце свету расейцы зноў не мелі сур'ёзнага супраціву, стаўшы безумоўным пераможцам, за 8 матчаў аддаўшы супернікам ўсяго два сэты. Палятаеў па выніках турніру зноў апынуўся ў ліку лепшых, быў выбраны ў ролі дыяганальнага ў сімвалічную зборную.

Натхнёны поспехам, Віктар не спыніўся на дасягнутым, і ўсё ў тым жа 2013-м прыняў удзел і ў моладзевым чэмпіянаце свету, дзе прымалі ўдзел спартсмены на два гады старэйшы за расіяніна. Але гэты нюанс сваім вопытам Палятаеў цалкам зачыніў - у няпростай барацьбе зборная Расіі выйшла з групы з першага месца, у выніку стаўшы пераможцам, не пакінуўшы шанцаў Бразіліі ў фінальным матчы. Самы малады спартсмен спаборніцтваў па выніках турніру быў прызнаны найлепшым гульцом першынства.

Гульня ў аснове "Зеніта"

Наступны сезон адзначыўся для валейбалістаў трапленнем у аснову "Зеніта". З-за траўмы Максіма Міхайлава Палятаеў Віктар увайшоў у асноўны склад на час гульняў "Фіналу шасці" чэмпіянату Расеі, разам з клубам выйграў Кубак краіны, а таксама нацыянальнае першынство. У 2015 годзе ў калекцыю расіяніна ўвайшлі яшчэ шэраг узнагарод. У складзе свайго клуба "Зеніт" (Казань) Віктар ў другі раз узяў трафеі ў кубкавым і нацыянальным спаборніцтвах, а таксама дапамог камандзе атрымаць перамогу ў Лізе чэмпіёнаў, Суперкубку Расіі і заняць другое месца ў клубным чэмпіянаце свету ў Бразіліі, дзе казанцы саступілі ў фінале толькі мясцоваму "Саду Крузэйра".

З кожным годам прагрэс Віктара быў прыкметны няўзброеным вокам, і ў верасня 2015 г. валейбаліст дэбютаваў за асноўную зборную, згуляўшы пад кіраўніцтвам Уладзіміра Алекно на Кубку свету. 2016 год стаў толькі чарговым поспехам для спартсмена. Зноў Палятаеў Віктар стаў уладальнікам шэрагу нацыянальных узнагарод, у другі раз у сваёй кар'еры выйграў Лігу чэмпіёнаў. Але, незадаволены колькасцю гульнявога часу з-за вяртання ў аснову Міхайлава, з-за чаго не трапіў на Алімпійскія гульні, летам пагадзіўся адправіцца ў арэнду ў кемераўскі "Кузбас".

У складзе новага клуба Палятаеў адразу паказаў, наколькі ён быў галодны да гульні, паспрыяўшы лакальным поспехам і росту каманды. У выніку на старце чэмпіянату Віктар некаторы час узначальваў гонку бамбардзіраў першынства. І зараз спартсмен знаходзіцца ў чаканні завяршэння сезону, каб зноў паспрабаваць заваяваць месца ў асноўным складзе "Зеніта".

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.