Спорт і ФітнэсФутбол

Еўра-1996: вынікі і факты

У 1996 годзе прайшоў чарговы чэмпіянат Еўропы па футболе. Месцам правядзення стала Англія. Еўра-1996 года запомнілася многім аматарам футбола. Турнір прыўнёс новыя правілы і паказаў свету дэбютантаў буйных спаборніцтваў: Харватыя, Чэхія, Турцыя, Балгарыя, Швейцарыя і Расія. На Еўра-1996 Вялікабрытанія ў апошні раз праявіла сябе з лепшага боку, дайшоўшы да паўфіналу. На гэтым жа чэмпіянаце з'явілася правіла "Залатога гола" і павялічылася колькасць краін-удзельніц у 2 разы (да 16).

адборачны турнір

Адборачны турнір не запомніўся якімі-небудзь сенсацыямі. Здзівіла толькі Швецыя, якая з'яўлялася бронзавым прызёрам мінулага ЧЕ Яны не выйшлі ў фінальную частку. Вышэй яе падняліся Турцыя і Швейцарыя.

Дзякуючы пашырэнню колькасці краін, якія змаглі ўдзельнічаць у турніры, больш зборных мела магчымасць выйсці з групы. На Еўра-1996 пасля распаду СССР і Чэхаславакіі адправіліся Расія і Чэхія.

група А

У групу патрапілі Англія, Галандыя, Шатландыя і Швейцарыя.

Упартая барацьба тут пачалася з першага матчу Еўра-1996. У першым туры Швейцарыя перамагла Англію, а Галандыя не змагла адолець Шатландыю. Другія матчы расставілі ўсё па месцах: фаварыты абыгралі праціўнікаў з лікам 2: 0.

У трэцім туры Англія супрацьстаяла Галандыі і забіла чатыры мячы. У паралельнай сустрэчы Шатландыя выйгравала ў Швейцарыі 1: 0. Галандыя пры такім раскладзе не выходзіла з групы, але Шатландыя не змагла стрымаць націск і прапусціла мяч. У плей-оф выйшлі Англія і Галандыя.

група В

У групу трапілі Францыя, Іспанія, Румынія і Балгарыя.

Нягледзячы на відавочных фаварытаў, выхад адважыўся на апошніх хвілінах трэцяга этапу. На Еўра-1996 па футболе ў групе В да заключнага тайма ў Францыі і Балгарыі было па 4 ачкі, у Іспаніі - 2, толькі Румынія засталася з 0.

У апошнім матчы Іспанія-Румынія першым неабходна было выйграваць, што ўдалося ім усяго за шэсць хвілін да заканчэння матчу. Францыі не без працы атрымалася атрымаць перамогу над Балгарыяй.

група С

У групу трапілі Германія, Чэхія, Італія і Расія.

Многія аналітыкі сцвярджаюць, што той склад зборнай Расіі з'яўляўся наймацнейшым за ўсю постсавецкую гісторыю. Ўзрост футбалістаў быў аптымальным, практычна ўсе выступалі ў вядучых чэмпіянатах Еўропы. Аднак зборнай Расеі не пашанцавала на Еўра-1996. Вынікі засмуцілі шматлікіх заўзятараў, але трэба памятаць, што ў групе былі будучыню чэмпіёны і сярэбраныя прызёры. Праціўнікам стала моцная Італія.

Групу выйграла Германія, не прапусціўшы ніводнага мяча. Другі наймацнейшай зборнай стала Чэхія, якой удалося перайграць італьянцаў. Расія скончыла групавы этап на чацвёртым месцы.

група D

У групу патрапілі Партугалія, Харватыя, Данія і Турцыя.

У гэтай групе многіх цікавіла Данія. Дзеючы ўладальнік кубка вылучаўся моцным складам, які быў нават лепш, чым чатыры гады таму. На першым этапе ім не атрымалася адолець Партугалію, згуляўшы ўнічыю. Харваты разграмілі датчан 3: 0. Перамога супраць Турцыі не дазволіла ім выйсці з групы. У плэй-оф адправіліся Партугалія і Харватыя. Апошняе месца ў групе занялі туркі.

чвэрцьфінал

Чвэрцьфінальныя матчы не падарылі гледачам шмат галоў. Некаторыя гульні і зусім заканчваліся нулявой нічыёй. Толькі адной камандзе ўдалося забіць два мячы.

Пара Англія-Іспанія з'яўлялася найбольш цікавай. Абедзве каманды стварылі мора момантаў, але забіць у асноўны час не змаглі. Усё вырашалася ў серыі пасляматчавых пенальці, дзе ангельцы былі беспамылковыя. У зборнай Іспаніі памыліўся Фернанда Ера, а адзін удар варатару зборнай-гаспадыні атрымалася парыраваць. Вынік: 4: 2 па пенальці.

У чвэрцьфінале Харватыі дасталася грозная Германія. Харваты магутна пачалі матч, але сфаліць на нямецкай футбалісце ва ўласнай штрафной, пасля чаго беспамылкова быў рэалізаваны пенальці. На 51 хвіліне Харватыя адыграў адзін мяч, але ўжо праз некалькі хвілін быў выдалены з поля Штимац. Амаль адразу Германія скарысталася перавагай і выйшла наперад. Вынік: 2: 1 на карысць немцаў.

Чэхіі мелася супернічаць з грознай атакай Партугаліі. Оборона чэхаў з адзнакай спраўлялася з набегамі Луіша Фігу і Руя Кошты. На 53 хвіліне паўабаронца Карэла Поборски вывеў Чэхію наперад. Партугалія не змагла зраўняць лік, нягледзячы нават на выдаленне лата на 83 хвіліне.

Матч Францыя-Галандыя прыцягваў асаблівую ўвагу. У гэтай пары сустракаліся выдатныя каманды, здольныя бліснуць. Аднак матч атрымаўся сумным. У асноўны час гледачы галоў не ўбачылі. У серыі пенальці забіць не змог Кларенса Зэедорфа. Вынік: 5: 4 па пенальці, у паўфінале Францыя.

паўфінал

Пара Германія-Англія не змагла вырашыць, хто пойдзе далей у асноўны час. У першым тайме каманды забілі па адным мячы. У серыі пенальці нямецкі галкіпер Андрэас кепкі адбіў удар і вывеў зборную ў фінал. Вынік: 6: 5 па пенальці.

Матч Чэхія-Францыя атрымаўся найбольш сумным на чэмпіянаце. Асноўны час галоў не прынесла. Усё вырашалася ў серыі пенальці, дзе зноў жа першыя дзесяць удараў былі беспамылковыя, а затым брамнік Чэхіі адбіў пэнальці. Вынік: 6: 5 па пенальці.

Фінал Еўра-1996

Фінал чэмпіянату Еўропы абяцаў быць захапляльным. Хто выйграў Еўра-1996? Такое пытанне можна пачуць ад маладых фанатаў. Да заканчэння турніру Германія падышла з сур'ёзнымі стратамі. Многія ключавыя футбалісты атрымалі траўмы. У заяўку да гульні ўвайшло толькі 16 гульцоў, прычым з пяці запасных было два брамніка.

У чэхаў ж справы ішлі лепш. Не было ў гульцоў дыскваліфікацый і траўмаў. Нягледзячы на няўдалы становішча, Германіі ўдалося выйсці і перамагчы. У другім тайме чэхі выйшлі наперад. На 69 хвіліне на поле выйшаў запасны форвард Германіі Олівер Бирхофф. Ужо праз шэсць хвілін ён зраўняў лік, а ў дадатковы час забіў "Залаты мяч".

Еўра-1996 па футболе прынесла Германіі адзіны трафей на доўгія гады. Краіну спасціг сістэмны крызіс, і заўзятарам прыйшлося доўга чакаць новых перамог.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.