Спорт і ФітнэсЭкстрэмальныя віды спорту

Гран-пры Бразіліі: гісторыя, самыя захапляльныя гонкі і цікавыя факты

«Формула 1» - адзін з самых захапляльных і відовішчных чэмпіянатаў свету. Кожны Гран-пры - гэта сапраўднае шоў, дзе гледачы могуць убачыць сур'ёзны напал барацьбы да апошняга метра дыстанцыі. Гэта суперніцтва не толькі аўтагоннікаў, але і каманд. Гран-пры Бразіліі з'яўляецца адным з самых напружаных ва ўсім календары. І гэта нядзіўна, бо традыцыйна менавіта тут праходзіць апошняя гонка сезона. Часам лёс чэмпіёнства вырашаецца менавіта на гэтай трасе.

«Формула 1» Гран-пры Бразіліі: гісторыя

Першыя аўтагонкі пачалі праводзіць у Бразіліі яшчэ ў 1934 годзе, але этап быў афіцыйна дададзены ў каляндар толькі ў 1973. Месцам правядзення быў абраў горад Сан-Паўлу. Першыя два гады гонкі выйграваў бразілец Эмерсан Фиттипальди. У 1977 з-за скаргаў было прынята рашэнне перанесці этап у Рыа-дэ-Жанейра, але ў 1979 годзе «Формула 1» Гран-пры Бразіліі зноў вярнулася ў Сан-Паўлу.

У гэты перыяд у горадзе адбываўся працэс урбанізацыі, насельніцтва пастаянна павялічвалася. Расло і колькасць бедных, якія жылі ў трушчобах. Як вядома, «Формула 1» - гэта спорт для багатых. Тут знаходзяцца ў абароце вялікія грошы. Гэта рэзка кантраставала з беднасцю многіх жыхароў Бразіліі. Таму ў 1981 годзе Гран-пры Бразіліі зноў перанеслі ў Рыа, дзе было больш багатых. Спаборніцтвы гэтага года былі даволі скандальнымі.

Гоншчыкі Алан Джонс і Кеке Росберг, якія фінішавалі першым і другім адпаведна, былі дыскваліфікаваныя з-за парушэння рэгламенту. Пераможцам быў абвешчаны Алан Прост. Гэтага вялікага гоншчыка называюць Каралём Рыа, таму што яму атрымалася атрымаць на гэтай трасе перамогу яшчэ чатыры разы. Нэльсан Піке склаў яму канкурэнцыю два разы.

У 1990 годзе «Формула 1» Гран-пры Бразіліі зноў вяртаецца ў Сан-Паўлу. Саракавую перамогу ў кар'еры і шостую ў Бразіліі ўдаецца атрымаць Алану простая. У наступным годзе выйграе гэтую гонку Айртон Сенна, а потым і ў 1993 годзе. А праз год сваю першую перамогу ў Бразіліі атрымлівае Міхаэль Шумахер. Яму ўдалося прыйсці да фінішу першым яшчэ тры разы за кар'еру.

«Формула 1» Гран-пры Бразіліі 2007 год

Менавіта на гэтай трасе часам вырашаўся лёс чэмпіёнства. Перад гонкай на тытул прэтэндавалі тры пілота. Завяршаў, як правіла, сезон Гран-пры Бразіліі. Кваліфікацыя была вельмі важная, бо кожнаму трэба было фінішаваць не ніжэй за пэўнай пазіцыі і разлічваць на няўдачу супернікаў. Кімі Райканена задавальняла толькі перамога, а Хэмілтан мог заняць месца не ніжэй пятага, Алонса трэба было прыехаць як мінімум другім.

Але нездарма з'яўляецца непрадказальнай «Формула 1» Гран-пры Бразіліі. Кваліфікацыя складаецца з трох сесій. Выйграў поул Фэліпэ Маса, Хэмілтан быў другім, Алонса - трэцім, а Райкконену ўдалося заняць толькі чацвёртае месца. Але ў гонцы сітуацыя змянілася. Масе удалося захаваць першую пазіцыю, а вось у Хэмілтана пачаліся праблемы. Райкконену атрымалася абыйсці Алонса. Цяпер чэмпіёнскі тытул залежаў ад Фэліпэ Масы. Ён прапусціў Кімі Райканена, які змог фінішаваць першым і стаць чэмпіёнам свету. Гэта была фантастычная гонка.

Самае драматычнае Гран-пры ў гісторыі

Але сапраўдная драма разгулялася ўжо праз год. Дзеючымі асобамі былі ўсё тыя ж удзельнікі. Толькі на тытул прэтэндавалі бразільскі гоншчык Фэліпэ Маса і брытанец Льюіс Хэмілтан. Ім удалося паказаць, чаму там папулярная ў свеце «Формула 1». Гран-пры Бразіліі кваліфікацыя магла паўплываць на ход гонкі, таму што Фэліпэ трэба было абавязкова выйграць гонку і разлічваць, што Хэмілтан зойме месца ніжэй пятага. Толькі так Маса мог стаць чэмпіёнам.

Гоначны ўікэнд складаецца з некалькіх этапаў. Гэтым і адрозніваецца ад іншых відаў спорту «Формула 1». Гран-пры Бразіліі кваліфікацыя для каманды Люіса Хэмілтан была вельмі важная. Яны вырашылі зрабіць стаўку на надзейнасць, каб брытанец абавязкова быў у пяцёрцы лепшых. Для Фэліпэ Масы быў хатнім Гран-пры Бразіліі. Кваліфікацыя павінна была скончыцца поул для яго. Так і атрымалася. Пасля старту Масе удалося захаваць першую пазіцыю, а Хэмілтан займаў пятую, што яго цалкам задавальняла. Але за дзесяць колаў да фінішу пайшоў лівень, гоншчыкі пераабуўся, акрамя Ціма Глока і Ярна Трулі.

Нягледзячы на тое, што Хэмілтан вярнуўся на трасу за Глок, ён усё роўна займаў пятае месца, пакуль яго не абмінуў яго малады немец Себасцьян Феттель. Гэта была фантастыка, бо гэты абгон рабіў Масу чэмпіёнам. У боксах «Ферары» ужо пачалі радавацца, але праз некалькі секунд заўважылі, што Глок не змог справіцца з машынай на мокрай трасе, і Люісу ўсё-ткі атрымалася фінішаваць пятым.

Масу пасля гэтага назвалі 30-секундны чэмпіёнам. Ён выйграў гонку, але прайграў чэмпіянат. Напэўна, гэта была адна з нешматлікіх цырымоній ўзнагароджання, дзе ніхто не ўсміхаўся, а пераможца нават плакаў. Такія сюрпрызы часам падае «Формула 1». Гран-пры Бразіліі кваліфікацыя, дзе Маса выйграў поул, і пераможная гонка не прынеслі яму тытул чэмпіёнства.

Цікавыя факты

«Формула 1» Гран-пры Бразіліі праводзіцца на трасе «Интерлагос». Яна вельмі складаная для гоншчыкаў, так як ім даводзіцца рухацца супраць гадзінны стрэлкі. Тут ёсць некалькі магчымасцяў для абгонаў.

«Формула 1» Гран-пры Бразіліі (кваліфікацыя і гонка) можа праходзіць з пераменлівым ўмовамі надвор'я. Спякота можа змяняцца моцным ліўнем. Пры высокіх тэмпературах у балідаў назіраецца моцны знос шын. «Формула 1» Гран-пры Бразіліі - гэта асаблівая гонка, тут станавіліся чэмпіёнамі свету Алонса і Хэмілтан, але пры гэтым яны ніколі не выйгравалі. З 2004 года менавіта гэты этап завяршаў сезон.

Гран-пры Бразіліі - гэта гістарычная траса з дзіўнай атмасферай і выдатнымі заўзятарамі. Кожная гонка з'яўляецца сапраўдным шоу. Тут ніколі не бывае сумна. Добрай навіной для прыхільнікаў стала тое, што кантракт на правядзенне Гран-пры Бразіліі быў падоўжаны да 2020 года.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.