Спорт і ФітнэсТэніс

Гаэль Монфис: біяграфія і тэнісная кар'ера

Гаэль Себасцьян Монфис з'явіўся на свет 1 верасня 1986 году ў Францыі. Ён рос у спартыўнай сям'і, з самага ранняга дзяцінства захапляўся баскетболам. Гэта хобі яму вельмі дапамагло ў тэніснай кар'еры: спартсмен віртуозна звяртаецца з тэніснай ракеткай.

Яго бацька Руфіна калісьці пераехаў у Францыю з заморскага дэпартамента ўсходняй частцы Карыбскага мора Гвадэлупы. У мінулым ён прафесійны футбаліст і заўсёды прышчапляў любоў да спорту свайму сыну. Перад хлопчыкам стаяў выбар паміж футбольнай і тэніснай кар'ерай. Выбіраў Монфис Гаэль тэніс. Маці Сильвет - ураджэнка Мартынікі. У сям'і двое дзяцей, у Гаэля ёсць малодшы брат Дэрип.

Каханым хобі ў тэнісіста з'яўляюцца прагулкі ў перапынках паміж гульнямі і трэніроўкамі. Ён аддае перавагу шпацыраваць, слухаючы музыку, яго любімы стыль R & B. Любоў да баскетболе не загасла з узростам, і гуляе з задавальненнем у вольны час Гаэль Монфис. Асабістае жыццё яго звычайна застаецца за кадрам.

Цікавыя факты

Тэнісіст згуляў у невялікай ролі ў кліпе Марціна С. Гаэль, вядома, выконваў ролю выдатнага тэнісіста, то ёсць самога сябе. З роляй спартсмен справіўся вельмі нават добра, бо нічога прыдумляць не прыйшлося. Гаэль Монфис зрабіў тое, што ўмеў лепш за ўсё - гуляць у тэніс.

Пачатак шляху

Пачаў будучы французскі спартовец сваю кар'еру ў 2002 годзе, і праз два гады ён ужо стаў лідэрам сярод юніёраў, перамогшы ў трох з чатырох турніраў. Далей Гаэль атрымлівае перамогу на ITF Futures. Затым яго шэсце толькі набірае абароты, і ён стартуе на спаборніцтвах ATP тура. Дзякуючы перамогам, Гаэль Монфис выходзіць у чвэрцьфінал, ужо там, на жаль, саступае месца яшчэ аднаму французскаму прафесійнаму тэнісісту Рышар Гаске. У тым жа 2004 Сёлета арганізатары турніру Мастэрс запрашаюць Гаэля паўдзельнічаць у турніры, там спартовец трывае паразу ўжо ў 2-м раўндзе ад аўстралійскага прафесійнага тэнісіста Лейтанам Х'юітам.

Перамогі і паразы

Самы сапраўдны паўнавартасны сезон Монфис гуляе ў 2005 годзе ў туры АТР. На аўстрыйскім чэмпіянаце ён стартуе ў турнірах Вялікага шлема. Лёгка даходзіць толькі да 2-га круга. Зімой таго ж года спартсмен атрымлівае перамогу ў АТР Calenger. Пазней Гаэль выйграе ў турніры ў Тунісе. Гэтая заслуга значна падымае яго радок у рэйтынгу. Цяпер ён уваходзіць у першыя сто чалавек!

У чэмпіянаце Францыі тэнісісту атрымоўваецца заваяваць тытул. Гэтая перамога падымае гульца ў рэйтынгу ўжо на сорак шостае месца. Пазней восенню Гаэль атрымоўваецца дайсці да фіналу, дзе, на жаль, ён з годнасцю саступае месца амерыканскаму прафесійнаму тэнісісту Эндзі Родзік, які з'яўляецца трэцім гульцом у свеце.

За ўвесь сезон Гаэль Монфис дамагаецца неверагодных вынікаў і падымаецца ў рэйтынгу больш чым на дзвесце прыступак, займае трыццатыя радок у Топ-50. Зарабляе амаль паўмільёна даляраў.

паласа няўдач

Наступны год для тэнісіста пачынаецца з пройгрышу першай сусветнай ракетцы, швейцарскаму прафесійнаму тэнісісту Роджеру Федэрэру. Далей спартсмен рухаецца ў такім жа ключы. Монфис не можа прайсці далей першых раўндаў, толькі на чэмпіянаце Францыі яму ўдаецца дайсці да чацвёртага раунда. Потым у Лонданскім спаборніцтве Гаэль даходзіць да чвэрцьфіналу, але яму даводзіцца зняцца з удзелу ў турніры з-за праблем са здароўем. Ўвесь сезон становіцца для тэнісіста правальным, яму ўдалося згуляць ўсяго толькі на некалькіх турнірах. Вынікам года з'явілася страта пятнаццаці месцаў у рэйтынгу. Да канца 2006 года спартсмен займае сорак шостае месца.

Не ўсё так дрэнна

У 2007 годзе Гаэль Монфис даходзіць да трэцяга раунда на аўстрыйскую чэмпіянаце. У апошні вясновы месяц ён выходзіць у фінал аднаго з турніраў. Па дарозе да фіналу тэнісісту ўдалося абыграць яшчэ некалькіх моцных супернікаў. У вырашальнай гульні Гаэль прайграе. На чэмпіянаце Францыі выходзіць у трэці раўнд. У наступныя месяцы года працягвае гуляць Монфис на Уімблдоне і даходзіць да трэцяга раўнда. На жаль, яму даводзіцца прапусціць чэмпіянат Амерыкі, таксама з-за прычын са здароўем ён не прымае ўдзел у турнірах да канца года.

У пачатку 2008 года Гаэль прапускае Аўстралійскі Адкрыты чэмпіянат, так як нядаўнія траўмы яшчэ не дазваляюць спартсмену гуляць. Яго аднаўленне моцна зацягнулася, толькі ў сярэдзіне вясны Монфис зможа першы раз за ўвесь сезон атрымаць перамогу ў двух матчах і выйсці ў трэці раўнд. У траўні выйграе турнір Challenger. У 2008 годзе Гаэль Монфис дасягае самых высокіх вынікаў на турнірах Вялікага шлема. Пасля шэрагу турніраў тэнісіст атрымлівае траўму пляча, з-за чаго яму даводзіцца прапусціць Уимбилдон. Ён добра рэабілітуе сваё месца ў рэйтынгу і да канца года займае чатырнаццатую радок.

2009 год тэнісіст пачынае з праходжання ў паўфінал на турніры Досе. На чэмпіянаце ў Аўстраліі Гаэль выходзіць у чацвёрты раўнд і на гэтым для яго ўдзел у чэмпіянаце сканчаецца. У сярэдзіне зімы Монфис выходзіць у паўфінал у Ратэрдаме і фінал турніру ў Акапулька. І зноў атрымаўшы траўму, ён вымушаны прапусціць Ўімблдонскі турнір. Восенню ўпершыню за чатыры гады заваёўвае тытул на турніры ATP. У выніку тэнісіст падымаецца на адну прыступку ў рэйтынгу і займае 13 месца. Даючы інтэрв'ю ў 2009 годзе, часта любіў згадваць сваё месца ў рэйтынгу Гаэль Монфис. Біяграфія спартсмена ўключае ў сябе мноства цікавых падрабязнасцяў пра турніры наогул і спорце ў прыватнасці.

І зноў Уімблдон

Наступны год пачынаецца для тэнісіста з Брысбена. Нарэшце, за многае час яму ўдаецца прыняць удзел на Ўімблдоне, там даходзіць да трэцяга раўнда Гаэль. Знаходзячыся ў добрай форме, Монфис гуляе шыкоўную гульню ў Парыжы, у гэтым годзе ў яго атрымалася дабрацца да фіналу. За 2010 год спартсмену атрымоўваецца падняцца яшчэ на адну прыступку ў рэйтынгу, і цяпер ён займае ўжо 12 месца.

У першай палове 2011 года тэнісіст праходзіць у фінал у Мельбурне і прайграе. Летам ўдзельнічае ў паўфіналах на некалькіх турнірах у Халле, Гамбургу, потым у фінале ў Вашынгтоне. Пасля турніру ў Ніцы, у якім Гаэль Монфис прайграў, больш не гуляе спартсмен асноўную частку гульняў з-за праблем з каленам. У першай палове 2016 года, а дакладней, 27 студзеня, у чвэрцьфінале Australian Open з моцным супернікам сустракаецца Монфис Гаэль. Раонич Мілаш, канадскі тэнісіст, былая чацвёртая ракетка свету, абыгрывае француза і праходзіць далей.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.