Спорт і ФітнэсЛёгкая атлетыка

Аліна Талай: біяграфія і спартыўныя дасягненні

Аліна Талай - вядомая спартсменка з Беларусі, удзельніца і прызёрка Чэмпіянату свету.

Дзяцінства і юнацтва

Аліна з'явілася на свет у сакавіку 1989 года ў Беларускай ССР. Яна расла даволі актыўным дзіцем, і таму бацькі прынялі рашэнне аддаць дачку ў спартыўную секцыю. Яны вырашылі, што ёй трэба займацца лёгкай атлетыкай. Будучая спартсменка не пярэчыла і з задавальненнем наведвала спартыўную секцыю.

Праз некаторы час трэнеры заўважылі, што дзяўчына вылучаецца на фоне сваіх аднагодкаў. З тых часоў ёй пачалі надаваць трохі больш увагі, чым астатнім.

Аліна Талай паспяхова выступала на дзіцячых і юнацкіх спаборніцтвах на ўнутранай арэне. Час ішоў, і дзяўчына паступова пачала займацца бегам прафесійна.

маладзёжная кар'ера

У дзевятнаццаць гадоў яна адправілася на свае першыя спаборніцтвы, якія праходзілі за межамі роднай Беларусі. Гэта быў моладзевы чэмпіянат свету. У поспех спартсменкі мала хто верыў, але яна здолела кваліфікавацца ў фінал. На жаль, у фінале яна заняла толькі чацвёртае месца. Нягледзячы на такі вынік, дзяўчына працягнула ўпарта займацца.

Праз год, яна едзе на чэмпіянат Еўропы. Да турніру Аліна зноў падыходзіла ў якасці "цёмнага коніка". Нягледзячы ні на што, на радзіму Аліна вярнулася з бронзавай узнагародай.

У 2011 годзе Аліна Талай у апошні раз удзельнічае ў маладзёжным чэмпіянаце Еўропы і на гэты раз выйграе залаты медаль. Такім чынам, у дваццаць два гады Аліна заваявала сваю першую сур'ёзную ўзнагароду.

Варта адзначыць, што яшчэ ў 2011 годзе яна прымала ўдзел у Сусветных ваенных гульнях і перамагла на дыстанцыі 100 метраў з бар'ерамі.

дарослая кар'ера

У 2012 годзе Талай адпраўляецца ў Турцыю, дзе праходзіць Чэмпіянат свету ў памяшканні. Бягуха займае трэцяе месца на дыстанцыі шэсцьдзесят метраў з бар'ерамі. У гэтым жа годзе спартсменка становіцца другой на чэмпіянаце Еўропы.

2013 год быў не занадта паспяховым для маладой лёгкаатлеткі. Яна заваявала толькі сярэбраны медаль на універсіядзе, якая прайшла ў Расіі.

Вясной 2015 Аліна стала чэмпіёнкай Еўропы на дыстанцыі 60 метраў з бар'ерамі, а літаральна праз некалькі месяцаў заваявала бронзу на чэмпіянаце свету ў Кітаі. Беларуска таксама выступала на Алімпійскіх гульнях у Лондане на дыстанцыі 100 метраў з бар'ерамі, але на стадыі паўфіналу пакінула турнір. Таксама яна ўдзельнічала ў эстафеце, дзе зборная Беларусі прайграла ў першым жа раўндзе.

На жаль, Алімпіяда прынесла расчараванне: нічога не выйграла Аліна Талай. Фота і відэа з тых спаборніцтваў паказваюць увесь напал запалу і тое, як старалася спартсменка, але, да расчаравання фанатаў, перамогу ня атрымала. Але да яе гонару, пазней, падчас мноства гутарак з журналістамі, апраўданняў яна не шукала, а сумленна прызнала, што была недастаткова гатовая да спаборніцтваў.

асабістыя паказчыкі

Як можна заўважыць, даволі цікавая асоба Аліна Талай. Біяграфія спартсменкі паказвае наступныя асабістыя рэкорды:

• На адкрытым прасторы дзяўчына прабегла сто метраў за 11,48 секунды.
  • Дзвесце метраў яна пераадолела за 23,59 секунды.
  • Сто метраў з перашкодамі девкшка прабягае за 12,66 секунды.

Што тычыцца вынікаў у памяшканні, то яны выглядаюць наступным чынам:

• Шэсцьдзесят метраў за 7,31 секундны.
  • Шэсцьдзесят метраў з бар'ерамі за 7,85 секунды. Варта адзначыць, што гэта лепшы вынік у гісторыі Беларусі.

Пачынаючы з 2008 года, Аліна Талай трэніруецца пад кіраўніцтвам Віктара Мяснікова, які з'яўляецца вядомым савецкім лёгкаатлетам.

Магчыма, калі б дзяўчына была трохі вышэй, то змагла заваяваць больш узнагарод. Вельмі цяжка канкураваць з высокімі бегунамі, калі рост складае ўсяго 164 сантыметра. Нягледзячы на гэта Талай заўсёды нацэлена на перамогу і імкнецца змагацца да апошняга. Менавіта за кошт зацятага характару дзяўчына змагла дамагчыся пэўных вышынь.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.