АдукацыяГісторыя

Пазакласнае мерапрыемства па гісторыі. Распрацоўка пазакласнага мерапрыемства

Пазакласнае мерапрыемства па гісторыі, якое прадстаўлена перад вамі, распрацавана з мэтай працягу фарміравання патрыятычнасць ў вучняў пятых класаў. Дадзеная распрацоўка пазакласнага мерапрыемства арыентавана на вельмі важную мэта: фарміраванне патрыятызму - гэта адна з галоўных мэтаў працы настаўнікаў гісторыі, менавіта таму гэтая тэма адна з найбольш актуальных.

Пазакласнае мерапрыемства, гісторыя, 5 клас

Навучэнцы пятых класаў яшчэ не вывучаюць у поўнай меры гісторыю Расіі, але гэтую тэму павінны ведаць. Дадзенае пазакласнае мерапрыемства па гісторыі разлічана на тое, што яны павінны разумець: якія жахі тоіць за сабой страшнае слова «фашызм», на якой гераічны подзвіг пайшоў кожны з тых дзяцей, пра якіх будзе расказана на класным гадзіне, што такое вайна, і якія яе наступствы. Да таго ж у гэтым годзе ўся краіна святкуе сямідзесяцігоддзе Вялікай Перамогі. Кожны навучэнец, нават самы маленькі, павінен разумець усю важнасць гэтай падзеі, хоць ўрокі гісторыі па тэмах пра падзеі дваццатага стагоддзя ў іх яшчэ наперадзе.

мэта

Мэта гэтага мерапрыемства - фарміраванне ў вучняў павагі да ўдзельнікаў страшных падзей Вялікай Айчыннай вайны, патрыятычных пачуццяў да гісторыі сваёй Радзімы, дзеці павінны мець уяўленне аб падзеях цэлага пласта гісторыі нашай краіны пад назвай Вялікая Айчынная вайна.

задачы

навучальныя

Вывучыць падзеі гэтага гістарычнага перыяду, паказаць яго ролю ў гісторыі і культуры Расіі; пазнаёміць з паняццямі "патрыятызм", "талерантнасць", "фашызм", "блакада", "піянер-герой".

Якія развіваюць

Развіваць здольнасць весці дыялог, выказваць свой пункт гледжання, аргументаваць яе.

выхаваўчыя

Развіццё эмацыянальнай і творчай актыўнасці вучняў, выхаванне цікавасці і паважлівага стаўлення да гісторыі і культуры нашай краіны, выхаванне патрыятычнасць і талерантнасці.

Распрацоўка пазакласнага мерапрыемства мае на ўвазе наступнае абсталяванне на ўроку:

  • Кампутар і калонкі.
  • Мультымедыйны праектар.

ход урока

Вучні заходзяць у кабінет і садзяцца на свае месцы пад песню Давіда Тухманава «Марш Перамогі»

Уступная частка

(5 хвілін)

Добры дзень хлопцы, вельмі рада вас бачыць на дадзеным уроку. Тэма сёння будзе вельмі цікавая, пагаворым мы пра вайну, а таксама аб журботным мінулым нашай Айчыны. Некаторыя падзеі мы не павінны, нават не ў праве забываць, менавіта да такіх можна аднесці кожны дзень, кожную хвіліну Вялікай вайны! Мы павінны памятаць імёны тых, хто цаной свайго жыцця, свайго здароўя, сваёй будучыні адстойваў кожную пядзю роднай зямлі.

Зайшоўшы ў клас, вы пачулі выдатную песню, і нават калі вы не ўслухоўваліся ў словы, яе пасыл усё роўна быў вам зразумелы. Як вы лічыце, які настрой спрабаваў перадаць выканаўца? (Шчаслівае, вясёлае, лёгкае, ганарлівае ...)

Гэта пераможны марш, і зьвязаны ён з вялікай датай у гісторыі нашай краіны - днём Вялікай Перамогі. А чаму ў песні ёсць запісы з "гэта радасць са слязамі на вачах»? Таму што перад перамогай была доўгая і жахлівая вайна.

Вялікая вайна

(10 хвілін)

А што ў вайне страшнага? Вайна - гэта боль, смерць многіх людзей, голад, пакуты.

Дакладна. Усе вы, вядома ж, чулі пра перамогу арміі СССР у Вялікай Айчыннай вайне. Але не кожны разумее, якой працай, якімі сіламі яна была дасягнутая. Пра гэта наша сённяшняе занятак. Бо менавіта вам, малодшаму пакаленню, выпаў гонар захоўваць гэты вопыт, гэтую памяць і перадаць яе сваім нашчадкам, каб ніколі больш падобнага не паўтарылася.

Але давайце ж па парадку. Вялікай Айчыннай вайной называюць ваенныя падзеі, якія адбываліся ў сярэдзіне дваццатага стагоддзя, больш за семдзесят гадоў таму, паміж СССР і фашысцкай Германіяй. Да ўлады ў свеце маглі прыйсці фашысты, якія жадалі знішчыць цэлыя народы на зямлі.

У каго з вас дзядулі, прадзедаў, а можа быць, і іншыя сваякі ваявалі на палях бітваў? (Паднімаюць рукі)

А ці ведаеце вы, як пачалася гэтая вайна?

Вашы прабабулі і прадзедаў былі тады зусім яшчэ юнымі, магчыма, толькі скончылі школу, а хто-то, можа быць, яшчэ і вучыўся. Дык вось, раніцай, калі толькі пачало днець, над краінай прагрымеў моцны і гучны голас радиодиктора Юрыя Барысавіча Левітана (ўключаецца запіс аб аб'яўленні вайны).

Тысячы фашысцкіх гармат грымелі адначасова з гэтым голасам на межах нашай краіны, і кожны ведаў, што прыйшла вайна. Вайна, якая доўжылася амаль паўтары тысячы дзён і забрала не адзін мільён савецкіх жыццяў.

Зможаце самі палічыць, колькі гэта гадоў? (4 гады)

Але якая была выйграная.

Подзвіг піянераў-герояў

(20 мін.)

А ці вядома вам, што ў спісах імёнаў герояў гэтай вайны ёсць і нямала прозвішчаў тых, хто быў не надта старэйшы, чым вы? Я кажу пра піянераў-герояў, якія змагаліся за Радзіму, толькі не падымаючы зброі часцяком. Ведаць гэтыя імёны варта, гэта даніна павагі, якое кожны з іх, бясспрэчна, заслужыў.

(Слайд 1)

Я раскажу вам пра зусім маладзенькай дзяўчыне, Зіне Партновай, якой было на момант пачатку вайны ўсяго шаснаццаць гадоў. О, колькі ўсяго выпала на долю гэтай дзяўчыны, яна пабывала ў шэрагах партызан і здзяйсняла вылазкі ў постаць ворага, а пазней ўладкавалася на варожую кухню і падмешваць фашыстам яд у ежу. Аднойчы яе нават западозрылі ў гэтым і прымусілі саму спрабаваць атручаны суп, яна ледзь не памерла, але ўсё ж засталася жывой і працягвала ўсяляк дапамагаць савецкім войскам. Аж да таго моманту, калі яе злавілі і пасля працяглых катаванняў адправілі на расстрэл. Што ў сваёй кароткай жыцця бачыла Зіна Партнова, якой на момант смерці было васемнаццаць гадоў? Напэўна, нічога. Ды нічога. І яна разумела кожны дзень свайго жыцця, што можа памерці. Дык чаму ж тады ішла на рызыку? З-за любові да Радзімы, жадання перамагчы.

Дакладна. Але ў спісе імёнаў піянераў-герояў гэтае імя далёка не адзінае.

(Слайд 2)

У аналах Вялікай Айчыннай вайны ёсць мноства слаўных імёнаў, і адно з іх - гэта Віця Черевичкин. Самы звычайны хлопчык дванаццаці гадоў, які вельмі любіў сваіх хатніх птушак. Ён разводзіў пад дахам дома беласнежных галубоў. Калі немцы прыйшлі ў мястэчка, дзе жыў Віця, то разводзіць галубоў забаранілі, бо фашысты баяліся, што з іх дапамогай мясцовыя змогуць перадаваць шыфроўкі савецкай арміі. І толькі хлопчык Віця не паслухаўся гэтага загаду, за што і быў застрэлены.

Як вы думаеце, як гэты ўчынак характарызуе савецкага хлопчыка Віцю? (Смелы, адважны, патрыёт ...)

(Слайд 3)

Ну і яшчэ адзін хлопчык, пра які я сёння раскажу, - Валодзя Дубынин.

Ён быў у ліку партызан, якія ваявалі недалёка ад горада Керч. Чатырнаццацігадовы хлопчык настойліва дамагаўся, каб дарослыя прынялі яго ў свае шэрагі. Ён быў самым сапраўдным разведчыкам, самастойна здабываў найкаштоўнейшую інфармацыю пра колькасць варожых войскаў, іх размяшчэнні і г.д.

Керч была вызвалена, але Валодзя ўсё яшчэ дапамагаў савецкім войскам. Ён дапамагаў прафесійным сапёрам размініраваць тэрыторыю блізу роднага горада. На адной з такіх мін і падарваўся Валодзя Дубынин. На той момант яму было ўсяго пятнаццаць. А што вы можаце сказаць пра гэтага чалавека? (Рашучы, настойлівы, сапраўдны герой, адважны хлопчык).

Нават дзеці разумелі ў той час, што трэба прыкласці ўсе намаганні дзеля перамогі і ішлі на рызыку цаной свайго жыцця.

заключэнне

(10 мін)

Патрыятызм - гэта дзіўнае якасць, здольнае зрабіць з маленькага чалавека сапраўды героя. І гэта далёка не ўсе імёны і прозвішчы, пра якія можна было сёння распавесці.

У ліку савецкіх герояў ёсць імёны мужчын, жанчын, старых і дзяцей. Кожны зрабіў усё, што мог для перамогі.

На гэтым уроку я хачу даць вам важнае заданне. Прыйшоўшы дадому, пацікаўцеся ў сваіх родных, магчыма, сярод вашых сваякоў ёсць ўдзельнікі вайны. А затым напішыце невялікае сачыненне - аповяд пра гэту асобу. Поведайте ў ім пра тое, што ён зрабіў, ці атрымаў ўзнагароды і дзе ваяваў. Папытаеце знайсці ў сямейным фотаархіва яго фотаздымак. Потым з гэтых работ мы створым цэлую выставу, дзе вы зможаце пазнаёміцца з дзеяннямі вялікіх людзей, пераможцаў.

Хлопцы, вы можаце дапамагчы стварыць такую выставу? (Станоўчыя адказы)

У заключэнне я хачу спытаць у вас, чаму тых дзяцей, пра якія я вам сёння распавяла, называюць героямі? (Не пашкадавалі сваіх жыццяў дзеля Радзімы)

Вы цалкам дакладна ўсё зразумелі. Вайна - гэта страшная падзея, а вырашыцца ахвяраваць жыццём дзеля перамогі - гэта сапраўдны подзвіг.

Аналіз пазакласнага мерапрыемства па гісторыі

Пазакласнае мерапрыемства па гісторыі Расіі было ажыццёўлена па дадзеным плане. Пазакласнае мерапрыемства па гісторыі было абрана вельмі актуальна, асабліва калі ўлічыць, што менавіта ў гэтым годзе сямідзесяцігоддзе Вялікай Перамогі. Праводзіцца гэты класны гадзіну павінен у комплексе з падобнымі тэмамі, якія распавядаюць пра герояў Вялікай Айчыннай вайны, пра падзеі вайны і пра перамогу. Толькі тады ў вучняў атрымаецца цалкам сфармаванае ўяўленне пра гэта гістарычным перыядзе.

выкананне задач

Пастаўленая мэта і задачы па выніках праведзенага мерапрыемствы будуць выкананыя, калі хлопцы засвояць новы матэрыял і зробяць для сябе некаторыя высновы. Дадзенае пазакласнае мерапрыемства па гісторыі носіць больш выхаваўчы характар, праводзіцца павінна ў форме свабоднай гутаркі, выклікаць у вучняў жывую цікавасць, і тое заданне, якое яны атрымаюць па заканчэнні ўрока, выканаць павінны практычна ўсё. У сваіх творах хлопцы пішуць пра тое, што ганарацца сваім Айчынай, а таксама дзядулямі, якія змагаліся за перамогу. А некаторыя згадваюць нават тое, што і самі б паступілі як піянеры-героі.

Вынікі праведзенай работы

Тэмы пазакласных мерапрыемстваў для пяцікласнікаў існуюць розныя, і, быць можа, пра гісторыю войнаў ім распавядаць рана, але падзеі Вялікай Айчыннай вайны павінен ведаць кожны чалавек, які жыве ў нашай краіне. Такім чынам, можна з упэўненасцю сказаць, што мерапрыемства не прайшло марна, а застанецца ў памяці ў хлопцаў, дапаможа ім у далейшым на ўроках гісторыі і адаб'ецца на іх стаўленні да гісторыі свайго народа. Дадзеная распрацоўка пазакласнага мерапрыемства па гісторыі цалкам можа выкарыстоўвацца не толькі ў пятых класах. Падобныя мерапрыемствы, а таксама ўрокі гісторыі на гэтую ж тэму будуць карысныя ў любым узросце. Тэмы пазакласных мерапрыемстваў на падобную тэму сістэматычна праводзяцца ў нашых школах.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.