Спорт і ФітнэсХакей

Колькі хвілін перапынак у хакеі? неадназначны адказ

У свеце існуе тры асноўных выгляду хакея. Самы папулярны (у нашай краіне) - хакей з шайбай. Але ёсць таксама хакей з мячом, хакей на траве. Так што на пытанне, колькі хвілін перапынак у хакеі, адказ будзе не заўсёды адназначным.

Пляцоўкі для гульні

Гульні ў хакей праходзяць на спецыяльна размечаных палях, якія яшчэ называюць пляцоўкамі.

У хакеі на траве такое поле мае памеры 91,4 м на 55 м. Пакрыццё звычайна травяное, але бывае і сінтэтычнае або грунтавыя.

У хакеі з мячом поле дасягае 90-110 м на 50-65 м, з шайбай - 51-61 м на 24-30 м. І ў тым і іншым выпадку гульні адбываюцца на ледзяных пляцоўках.

калектыўная гульня

Незалежна ад выгляду, хакей з'яўляецца калектыўнай гульнёй. У хакеі на траве і з мячом каманда складаецца з адзінаццаці гульцоў, у іх ліку - брамнік. У хакеі з шайбай палявых гульцоў шэсць, падчас гульні яны перыядычна мяняюцца, выключэнне складае брамнік. Ён адзінка пастаянная.

Колькі доўжыцца перапынак у хакеі?

Матч у хакеі на траве складаецца з двух перыядаў па 35 мін. кожны і аднаго перапынку ў 20 мін. У хакеі з мячом таксама два перыяды, але па 45 мін., І адзін такі ж па часе перапынак - дваццаць хвілін. Колькі хвілін перапынак у хакеі з шайбай, найбольш папулярнай гульні? Такім чынам, мы маем тры стандартных перыяду па дваццаць хвілін. Такім чынам, чысты час гульні займае шэсцьдзесят хвілін. Перапынкаў два. Доўжацца яны па пятнаццаць хвілін кожны і з'яўляюцца стандартнымі для ўсіх спаборніцтваў, якія праводзяцца Міжнароднай федэрацыяй хакея. Колькі перапынак у хакеі на лёдзе? 15 хвілін.

Выключэння з правілаў

Праўда, з 11 студзеня 2013 года ў чэмпіянаце Кантынентальнай хакейнай лігі (КХЛ) перапынкі паміж перыядамі павялічылі да семнаццаці хвілін. Дык колькі хвілін перапынак у хакеі цяпер? Еўрапейскія спартсмены будуць адпачываць на дзве хвіліны больш, як і іх заакіянскія таварышы з НХЛ.

Дадатковы час і перапынкі

Калі на працягу матчу кошт так і не быў адкрыты, альбо ён нічыйны, то звычайна прызначаюць дадаткова час, так званы авертайм. Калі ж і овертайм не прынёс ніякіх вынікаў, прабіваюцца пасляматчавыя кідкі (буліты). Іх колькасць, як і працягласць (і неабходнасць самага правядзення) авертайма, агаворваецца загадзя падчас рэгламентавання хакейнага турніру.

Ад яго значнасці залежыць прынцып вызначэння часу авертайма і перапынкаў. Так, у вядомых лігах (НХЛ і КХЛ) пры нічыйным рахунку прызначаецца перапынак у пятнаццаць хвілін, а затым пяць хвілін авертайма (чыстага часу) да першага гола. Калі ні адной з каманд не ўдалося дабіцца поспеху, праводзяць заліванне лёду. Яна займае дзесяць-пятнаццаць хвілін (яшчэ адзін дадатковы перапынак). Тады ідуць штрафныя кідкі, або буліты, па тры ад кожнай каманды. Пры нічыёй кідкі працягваюць да першай забітай шайбы або першага промаху суперніка.

На фінальных стадыях буйных чэмпіянатаў (Чэмпіянату свету, напрыклад) ужо з адной чацвёртай авертайм падаўжаюць да дзесяці хвілін чыстага часу. Затым (ізноў жа пры нічыйным рахунку) варта булітных варыянт. У фінальнай гульні, калі ў асноўны час (шэсцьдзесят хвілін) конт не быў адкрыты альбо ён нічый, авертайм доўжыцца да першай закінутай шайбы. І расцягнуцца ён можа надоўга. Фінал - справа сур'ёзная, і без пераможцы ў ім ну ні як не абысціся. Колькі хвілін перапынак у хакеі паміж авертайме і булітамі? Усе тыя ж 15 хвілін.