Дом і сям'яДзеці

Канспект "фізкультурна занятак у сярэдняй групе": асаблівасці афармлення

Ва ўзросце 4-6 гадоў у дзяцей тэмпы развіцця (маюцца на ўвазе яго фізічныя характарыстыкі) прыкладна аднолькавыя і не маюць істотных адрозненняў. У гэты час у дзяцей суадносіны частак хрыбетнага слупа ідэнтычна даросламу. Акасцяненне шкілета яшчэ не скончана, ён адрозніваецца гнуткасцю. У сувязі з гэтым не стаіць на фізкультурных занятках даваць вялікую сілавую нагрузку, асабліва важна сачыць за правільнасцю поз падчас выканання практыкаванняў. Варта выкарыстоўваць розныя формы фізкультурных паўз. Канспект «фізкультурна занятак у сярэдняй групе» павінен быць пабудаваны ў адпаведнасці з узроставымі асаблівасцямі дзяцей, садзейнічаць фарміраванню ўяўлення пра будынак чалавека.

Асаблівасці развіцця дзяцей у сярэдняй групе

Гульнявыя моманты для дзяцей 4-5 гадоў не губляюць сваёй актуальнасці. У гэтым узросце важная сумесная дзейнасць у актыўных творчых ролевых гульнях. У дашкольнікаў важна стварыць умовы для сумеснай узгодненай гульні, таму актуальна будзе сюжэтнае фізкультурны занятак у сярэдняй групе. Канспект такога заняткі павінен адлюстроўваць у раздзеле "задачы» ўменне калектыўнага ўзаемадзеяння падчас заняткаў па фізічнай падрыхтоўцы.

Мышцы ў дзяцей ва ўзросце 4-6 гадоў развіваюцца нераўнамерна. Спачатку узмоцнена растуць буйныя, дробныя некалькі пазней. Складаючы канспект «фізкультурна занятак у сярэдняй групе», трэба памятаць пра дазаванні нагрузкі на дробныя цягліцавыя групы. Таксама варта ўлічваць тое, што рытм дзейнасці сэрца лёгка парушаем, важна не дапускаць ператамлення дашкольнікаў. Прыкметы парушэння самаадчування з прычыны падвышанай фізічнай нагрузкі - скура асобы моцна бляднее альбо становіцца занадта яркай, дыханне пачашчанае, магчыма ўзнікненне дыхавіцы, руху дрэнна каардынуюцца. Пры своечасовым адпачынку стан дзіцяці хутка прыходзіць у норму.

Як скласці канспект заняткі згодна з патрабаваннямі ФГОС

Патрабаванні, якім павінен адказваць канспект фізкультурных заняткаў у сярэдняй групе, ФГОС рэгламентуе даволі выразна. Фізічная культура патрабуе ўвагі ад усіх членаў персаналу дашкольнай установы, таму павінен ажыццяўляцца іх медыка-педагагічны кантроль.

Згодна з ФГОС, канспект «фізкультурна занятак у сярэдняй групе» павінен змяшчаць наступныя раздзелы, якія апісваюць:

  1. Мэта. У гэтай частцы павінна гаварыцца пра мэту правядзення самога заняткі. Да прыкладу: вучыцца скакаць праз розныя прадметы, трэніраваць крок з высокім ўзняццем каленаў, фарміраваць уяўленне дзяцей пра што-небудзь.

  2. Абсталяванне. Тут паказваюцца тыя прадметы, якія будуць задзейнічаны ў ходзе правядзення заняткі па фізкультуры. Гэта могуць быць: мячы, абручы, лаўкі, скакалкі і т. Д.

  3. Ход заняткі. Неабходна разбіць яго на часткі. Іх можна пазначыць па парадкавым нумарам або па чарговасці правядзення (уступная, асноўная, заключная). У кожнай частцы падрабязна распісваюцца практыкаванні, гульні, якія прысутнічаюць у ходзе заняткі.

Варта ўлічыць, што ў пачатку заняткі павінны прысутнічаць бег і хада, затым ўключаюцца практыкаванні і рухомыя гульні. У заключнай частцы варта надаць увагу аднаўленню дыхання, практыкаванні і гульнявыя элементы павінны быць спакойнымі.

Занятак фізкультурай як сюжэтная гульня

Перад тым як пачаць рыхтаваць канспект «фізкультурна занятак у сярэдняй групе», варта прадумаць сюжэт. Лепш, калі занятак пройдзе ў займальнай гульнявой форме, а не будзе паслядоўным наборам з практыкаванняў. Так дзеці з задавальненнем ўключацца ў гульню, з цікавасцю і азартам прымуць удзел ва ўсіх прыгатаваных заданнях. Напрыклад, гэта можа быць займальнае падарожжа, дзе дзеці выканаюць ролі вагонаў, паравозік, пасажыраў, жывёл, выконваючы пры гэтым фізічныя практыкаванні, прадугледжаныя праграмай.

Афармленне плана заняткі

Для выгоды ўспрымання асноўныя элементы фізкультурнага заняткі можна аформіць у выглядзе табліцы.

Канспект фізкультурнага заняткі ў сярэдняй групе (табліца) прыблізна можа выглядаць так:

змест

працягласць выканання

метадычныя ўказанні

Тут паказваюцца і апісваюцца практыкаванні і гульні ў пэўнай паслядоўнасці

Паказваюцца хвіліны ці колькасць раз для кожнага практыкаванні

Тэкст, звернуты да дзяцей. Закліканы забяспечыць разуменне правільнасці выканання заданняў

План заняткі можа быць выкананы ў таблічным выглядзе або ў звычайнай тэкставым варыянце. Галоўнае патрабаванне: прысутнасць патрэбных элементаў у змесце (па ФГОС: абазначаюцца мэта і падрабязна апісваецца ход заняткі і выкарыстоўваюцца прадметы). У ходзе заняткі усе заданні павінны быць прадуманы з улікам узроставых асаблівасцяў дзяцей.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.