Навіны і грамадстваЗнакамітасці

Джон Хігінс: біяграфія, факты з жыцця, фота

Адным з самых яркіх і знакамітых прадстаўнікоў снукера з'яўляецца Джон Хігінс. Біяграфія гульца пачалася ў маленькім мястэчку Уишо, дзе ён з'явіўся на свет 18 мая 1975 года. Шатландзец атрымаў міжнародную ліцэнзію і стаў прафесійным гульцом у 1992 годзе.

Разам з іншым, не меней знакамітым брытанцам Роні О'Салливаном, ён увайшоў у сусветную эліту разнавіднасці більярднай гульні - снукера. Першы трыумф здарыўся ў 1994 годзе, калі ў фінале ім быў абыграны Дэйв Харольд. З гэтага моманту яго кар'ера пачала імкліва развівацца.

Кар'ера шатландскага «чараўніка»

Першыя два сезону ў сваёй кар'еры Джон правёў досыць сціпла. Ён заявіў пра сябе ў турніры Grand Pri, дзе сенсацыйна заняў першае месца. На гэтым знакаміты гулец не спыніўся і ўжо ў наступным сезоне заваяваў два тытула British Open і International Open. Гэтыя дасягненні дазволілі шатландцу заняць 11 радок у рэйтынгу сусветных снукерыстаў.

У сезоне 1995-1996 Джон Хігінс працягваў дэманстраваць выдатную гульню. Яго трафейная калекцыя папоўнілася яшчэ некалькімі тытуламі: German Open, International Open. Ён стаў чвэрць фіналістам сусветнага турніру і ўпэўнена размясціўся на другім радку рэйтынгу.

Сезон 1997/98 стаў самым паспяховым у кар'еры шатландца. Хігінс стаў фіналістам 8 рэйтынгавых турніраў. Цяпер заставаўся толькі сусветны чэмпіянат, дзе ён не славіўся вялікімі поспехамі. Ўдалае збег абставінаў магло прывесці гульца да запаветнай мары. Для гэтага Стывен Хэндры павінен быў прайграць у першым раўндзе спаборніцтвы, а Джон, атрымаць запаветны трафей. У выніку ён справіўся з гэтай задачай і заняў першы радок у рэйтынгу.

Высокі ўзлёт і хуткае падзенне

У сезоне 1998/99 Джон Хігінс не змог абараніць чэмпіёнскі тытул. Аднак гулец застаўся на першым радку, дзякуючы выйгрышу ў некалькіх буйных спаборніцтвах: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Наступны сезон быў не менш паспяховым у кар'еры майстра. У адным з турніраў ён набраў найбольшую колькасць ачкоў за гульню. Упершыню максімальны брэйк у 147 пунктаў зафіксавалі на Кубку нацый, а затым на спаборніцтве Irish Masters. Хігінс заваяваў яшчэ некалькі трафейных прызоў на спаборніцтвах Welsh Open і Grand Prix.

У сезоне 2000/01 у Джона пачаўся спад. Спачатку ўсё складвалася ўдала, і ён разграміў у фінале Брытанскага чэмпіянату знакамітага Марка Уільямса. Аднак у ў Гран-пры ён спыніў удзел з-за вяселля. У спаборніцтве Кубка нацый ён саступіў Роні О'Салливану і апусціўся на трэці радок сусветнага рэйтынгу.

Нягледзячы на слабы ўзровень гульні ў наступных двух сезонах, Джон Хігінс здолеў застацца ў першай пяцёрцы лепшых снукерыстаў.

Высокі ўзровень майстэрства - першы радок у рэйтынгу

У 2005/06 гадах шатландзец зноў здабыў выдатную гульнявую форму. На турніры Grand Prix ён атрымаў пераканаўчую перамогу над свае адвечным канкурэнтам Роні О'Салливаном. Пры гэтым, Джон ўсталяваў некалькі рэкордаў: 4 сотенных серыі і 494 набраныя ачкі.

Брытанскі чэмпіянат апынуўся менш удалым для Хігінса. Ён саступіў у 1/8 фіналу свайму апаненту Кену Доэрці, але атрымаў перамогу на турніры «Уэмблі». На спаборніцтве Malta Cup гулец дасягае фіналу, але трывае паразу.

На турніры Welsh Open дасведчаны майстар прайграе на стадыі 1/8 фіналу. Змаганне China Open заканчваецца для шатландца фінальным паразай ад Марка Уільямса. Ён быў адным з фаварытаў на сусветным першынстве ў 2006 годзе. Аднак на агульнае здзіўленне многіх спецыялістаў, саступіў на першым крузе спаборніцтвы Марку Селбі. Нягледзячы на гэты факт, гулец у снукер Джон Хігінс, здолеў вярнуць першы радок рэйтынгу.

Нестабільная гульня, расчараванне заўзятараў

Прыхільнікі шатландскага «чараўніка» чакалі ад яго гэтак жа паспяховых выступленняў, што і сезонам раней. Аднак Джон ня цешыў іх, а толькі расчароўваў. Ён прыняў удзел у спаборніцтве Northern Ireland Trophy, дзе саступіў на стадыі 1/8 фіналу кітайскаму гульцу. Пасля гэтага, ня здолеў абараніць чэмпіёнскі тытул у спаборніцтве «Гран-пры».

На Брытанскім чэмпіянаце Хігінс прадэманстраваў вышэйшы клас і дайшоў да стадыі паўфіналу. Аднак саступіў будучаму пераможцу Піцеру Эбдону. Затым у дасведчанага майстра пачаўся спад. Ён пацярпеў няўдачу ў першым крузе спаборніцтваў Welsh Open і Malta Cup. На турніры China Open, шатландзец трапіў у 1/4 фіналу, дзе прайграў свайму апаненту і блізкаму паплечніку Грэмі Дотту.

На прэстыжным спаборніцтве ў Шэфілд, Джон Хігінс ня з'яўляўся фаварытам. Тым не менш ён здолеў рэабілітавацца перад заўзятарамі і заваяваць яшчэ адзін трафей.

Сусветная слава - першы сур'ёзны поспех

У 1998 годзе шатландзец прыняў удзел у сусветным першынстве. Ён упершыню ў сваёй кар'еры дайшоў да фіналу і вырваў перамогу ў молодогои перспектыўнага Марка Селбі. Ангелец прайшоў кваліфікацыю і паказаў высокі клас гульні. Аднак яго апанент прадэманстраваў сапраўднае майстэрства і волю да перамогі. У выніку «чараўнік» святкаваў поспех.

Ён стаў першым уладальнікам чэмпіёнскага тытула ў 1998 годзе, калі яму споўнілася ўсяго 23 гады, апярэдзіўшы ў гэтым паказчыку двух бліскучых гульцоў, Ўільямса і О'Саливанна. Праз 9 гадоў, ён заваяваў другі трафей сусветнага першынства.

У 2007 годзе, уладальнік ганаровага звання "Сябра ордэна Брытанскай імперыі" Джон Хігінс у сваім інтэрв'ю прызнаўся, што гэта падзея стала адным з важных у яго жыцці, пасля нараджэння дзіцяці.
Наступны сезон быў не менш паспяховым для дасведчанага гульца. Ён стаў пераможцам спаборніцтвы «Гран-пры» і атрымаў свой трэці чэмпіёнскі тытул. У рэйтынгу снукерыстаў ён заняў 4 месца, а праз год стаў яго лідэрам.

Абвінавачванне ў подкупе

У красавіку 2010 года шатландскі гулец разам са сваім мэнэджарам прысутнічалі на дзелавой сустрэчы. Адзін уплывовы бізнэсовец прапанаваў Хігінс і Муні правесці шэраг спаборніцтваў па снукеру на дагаворнай аснове.

На той час, 3-х разовы ўладальнік сусветнага тытула вырашыў пагадзіцца на павабная прапанова і правядзенне дагаворнай гульні. У выніку, Джон павінен быў саступіць у некалькіх фрэймах. Агульная сума хабару складала каля 400 000 даляраў.

Пасля правядзення ўнутранага расследавання Хігінс быў адхілены ад удзелу ў спаборніцтвах па снукеру. Тым не менш дасведчаны шатландзец вырашыў абвергнуць абвінавачванні, заявіўшы, што за ўсю прафесійную кар'еру, ні разу наўмысна не прамахнуўся.

Згодна з пастановай незалежнага трыбунала, гульцу быў прызначаны грашовы штраф і паўгадавы дыскваліфікацыя, а яго мэнэджару пажыццёвае адхіленне ад снукера.

Вяртанне ў гульню

Вярнуўшыся пасля адхілення, Джон перамог у некалькіх турнірах. Два з іх з'яўляюцца самымі прэстыжнымі: чэмпіянат Вялікабрытаніі і сусветнае першынство. Шатландзец працягваў дэманстраваць высокі ўзровень гульні ў снукер. Джон Хігінс, біяграфія якога з'яўляецца прамым доказам яго таленту, "Прымудрыўся" перамагчы яшчэ і ў ETPC-5. ETPC-6 прайшло для яго не так паспяхова. Ён дайшоў да фіналу, але саступіў будучаму чэмпіёну Майклу Холт.

Брытанскі чэмпіянат Джон правёў на высокім узроўні і сустрэўся ў фінале з Маркам Уільямсам. Па ходзе сустрэчы гулец саступаў з лікам 2: 7 і 5: 9. Аднак у найцяжэйшым паядынку, Хігінс здолеў атрымаць перамогу. Гэты тытул стаў трэцім у яго кар'еры.

На лютаўскім турніры Welsh Open ён дайшоў да фіналу і атрымаў чарговы трафей, абыграўшы Стывена Магуайра з агульным лікам 9: 6. У наступным месяцы шатландзец атрымаў верх яшчэ і на спаборніцтве Hainan Classic.

Жыццё па-за снукера

Нават чатырохразовы чэмпіён свету Джон Хігінс мае права на асабістае жыццё. У 2000 годзе ён заключыў афіцыйны шлюб са сваёй каханай дзяўчынай Дэніз. За гэтыя гады ў іх нарадзілася трое дзяцей: дзяўчынка Клаўдыя, хлопчыкі Олівер і Пірс. Акрамя таго, ён заўсёды імкнецца наведваць футбольныя матчы любімай каманды «Селтык».

У 2006 годзе, пасля паразы ў фінале Кубка Мальты Джона высадзілі з самалёта па прычыне моцнага алкагольнага ап'янення. Тым не менш, рыхтуючыся да чарговага турніру і сусветнай славы ў Крусібл, гулец здолеў адмовіцца ад ужывання спіртных напояў.

У 2011 годзе ў Хігінса здарылася вялікая трагедыя. Яго бацька памёр ад раку. Ён практычна заўсёды суправаджаў сына на ўсіх сусветных турнірах.

Першы радок у рэйтынгу, перамога на Брытанскім першынстве

На штогадовым Брытанскім турніры шатландзец сустрэўся фінале з Маркам Уільямсам. Джон Хігінс (фота см.ниже) быў настроены на перамогу.

У вырашальным паядынку валіец прадэманстраваў нізкі ўзровень гульні. У паўфінале ён праявіў характар і волю да перамогі. Аднак фінал склаўся вельмі няўдала, для яго. Агульны кошт быў 9: 5, калі шатландзец пераламаў ход сустрэчы і заваяваў 22 трафей за ўсю сваю кар'еру прафесійнага гульца. Ён увайшоў у кагорту вялікіх снукерыстаў, перамагалі больш за два разы ў UK Championship.

Джон Хігінс працягвае радаваць сваіх заўзятараў таленавітай гульнёй. Нягледзячы на невялікі спад, ён працягвае дэманстраваць высокі ўзровень майстэрства. На дадзены момант ён размясціўся на 6 радку сусветнага рэйтынгу. Шатландскі «чараўнік" з Уишо назаўжды ўвайшоў у гісторыю папулярнай гульні.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.