Спорт і ФітнэсФутбол

«Інтэрнацыянальны» камбэк. Што такое нязломнасць духу?

Даслоўна у перакладзе з англійскай comeback - «вяртанне». На сённяшні дзень гэта паняцце шырока ўвайшло ў лексікон расійскіх падлеткаў і часта выкарыстоўваецца ў жаргоне або спартыўнай тэматыцы. Такім чынам, можна сказаць пра камбэк, што такое вызначэнне з'яўляецца зразумелым і дачыненні ў асяроддзі сучаснай моладзі.

Паняцце «камбэк» у спорце

У асноўным слова «камбэк» ўжываюць у камандных відах спорту, калі адзін з клубаў па ходзе гульні даволі моцна адстае ад саперніка і пры гэтым у фінале сустрэчы аказваецца пераможцам. Каментуючы такія матчы, нярэдка выкарыстоўваюць эпітэты «неймаверны камбэк» або «дзіўная самааддача і здольнасць змагацца да канца». Такія сустрэчы, калі безнадзейна прайграе каманда ў выніку вырывае перамогу, надаюць станоўчы настрой гульцам, і наступныя гульні могуць быць выніковымі на фоне гэтага ўздыму.

Выкарыстанне слова «камбэк» ў паўсядзённым жыцці

Што значыць "камбэк» ў штодзённым жыцці, можна зразумець з размоў цяперашняй моладзі. Яны выкарыстоўваюць дадзенае вызначэнне, калі хочуць сказаць пра вяртанне кагосьці або чагосьці. Варта адзначыць, што ў цэлым англамоўныя словы і выразы трывала заселі ў лексіконе падлеткаў і сталі больш выкарыстоўвацца.

Лепшыя футбольныя камбэк у найноўшай гісторыі

Матч зборных Германіі і Швецыі ў адборачным цыкле чэмпіянату свету 2014, які праходзіў 16 кастрычніка 2012 і скончыўся нічыёй з лікам 4: 4, утрымліваў у сабе дзіўны шведскі камбэк. Немцы спакойна і мерна вялі ў ліку чатыры мячы пасля першага тайма і меркавалі без лішняй нервотрепкі давесці справу да перамогі. Шведы, у сваю чаргу, стараліся пераламаць ход сустрэчы і забіць хоць бы гол прэстыжу. У выніку апошні гол быў забіты ўжо ў дадатковы час на 93 хвіліне, і Швецыя дамаглася нічыёй.

Фінал прэстыжнага футбольнага турніру - Лігі Чэмпіёнаў - у 2005 годзе меў захапляльны сцэнар. Камбэк у футболе на такім высокім узроўні - з'ява рэдкае. Тады італьянскі «Мілан» у гульні з ангельскай «Ліверпулем», здавалася б, зрабіў добры зачын для перамогі і ўжо пасля першых сарака пяці хвілін вёў у рахунку тры мячы, але ангельцы на тое і лічацца родапачынальнікамі футбола, таму што імкнуцца выкарыстаць усё для перамогі . «Ліверпуль» параўноўвае кошт і ў выніку пасляматчавых пенальці выйграе каштоўны трафей.

У 2004 годзе ў фінале Кубка Англіі сустракаюцца два майстравіты клуба «Манчэстэр Сіці» і «Тотэнхэм». Гэтая гульня была шчодрая на галы і ўтрымлівала ў сабе выключнай прыгажосці камбэк. Што такое футбол для англійскіх фанатаў - казаць не трэба, яны з'яўляюцца самымі заўзятымі заўзятарамі ў свеце. У той дзень заўзятары ў горадзе Манчэстэр радаваліся да раніцы, бо іх клуб выцягнуў матч, прайграючы ў тры мячы ў ходзе сустрэчы.

У далёкім 2001 годзе лонданскі «Тотэнхэм» таксама гасцяваў у горадзе Манчэстэры і праводзіў матч у рамках Чэмпіянату Англіі з мясцовым «Манчэстар Юнайтэд». Майстравіты каманда гаспадароў да пачатку гульні і ўявіць не магла, што яны будуць саступаць тры мячы да перапынку. Нязменны сэр Алекс Фергюссон яшчэ ў першай палове сустрэчы выпусціў Сульшера, каб неяк пераламаць ход сустрэчы, але каманды сышлі на перапынак зь лікам 0: 3 на карысць гасцей. Падчас паўзы Фергюссон знайшоў-такі патрэбныя словы, і два хуткіх праходу Бэкхэма разам з яго перадачамі прывялі да таго, што здарыўся неймаверны камбэк. Што такое рабілася на трыбунах «Олд Трафард» - немагчыма перадаць словамі. У канчатковым рахунку «Юнайтэд» правёў найпрыгажэйшы другі тайм і заслужана перамог з лікам 5: 3.

Камбэк ў хакеі

З прычыны спецыфікі гульні ў хакей з шайбай, калі галоў адбываецца больш, чым у футболе, часцей здараецца і камбэк. Што такое вяртанне ў гульню хакейнай каманды пасля некалькіх прапушчаных шайбаў, заўзятары ведаюць не па чутках. У кожным сезоне Нацыянальнай хакейнай лігі ў Амерыцы ці ў Кантынентальнай хакейнай лізе ў нас здараюцца падобныя камбэк не раз.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.