Спорт і ФітнэсФутбол

Усе пераможцы Лігі Еўропы

Ліга Еўропы - гэта міжнародны футбольны турнір, які праводзіцца кожны год паміж клубамі з еўрапейскіх краін. Гэта другі па прэстыжнасці турнір пасля Лігі чэмпіёнаў, які з'явіўся толькі ў 2009 годзе, замяніўшы Кубак УЕФА. Прычынай гэтаму стаў фармат турніру, які да гэтага прадстаўляў выключна плэй-оф на вылет. З 2009 года ў рамках Лігі Еўропы стала вырабляцца дзяленне на групы, пасля якіх варта розыгрыш плэй-оф. Хто ж выйграваў гэты адносна малады турнір? Усяго было праведзена восем розыгрышаў, а дзевяты зараз знаходзіцца ў працэсе. У гэтым артыкуле вы даведаецеся, якімі былі пераможцы Лігі Еўропы на працягу апошніх васьмі гадоў.

2009 - «Шахцёр»

Пераможцы Лігі Еўропы за гэты час былі з самых розных краін, але першым стаў ўкраінскі клуб. У фінал першага розыгрышу Лігі Еўропы патрапілі данецкі «Шахцёр» і брэменскі «Вердэр». Абодва клубы патрапілі ў Лігу Еўропы пасля таго, як занялі трэція месцы ў сваіх групах у Лізе Чэмпіёнаў. Ужо на 25-й хвіліне Луіс Адрыяна адкрыў лік, вывеўшы украінцаў наперад, але даволі хутка Налдо зраўняў лік. І толькі ў дадатковы час Жадсан вырашыў зыход у карысць «Шахцёра».

2010 год - «Атлетыка»

У наступным годзе мадрыдскі «Атлетыка», які апынуўся слабым «Чэлсі» і «Порту» у лігачэмпіёнская групе, сустрэўся ў фінале з «Фулхэм», які выйшаў з другога месца з сваёй групы, саступіўшы толькі італьянскай «Роме». Сюжэт матчу быў такі самы, як і ў мінулым годзе. Дыега Форлан адкрыў лік на 32 хвіліне, а праз пяць хвілін Дэвіс яго зраўняў. І толькі ў дадатковы час Форлан аформіў дубль, прынёсшы свайму клубу перамогу. Як бачыце, першыя пераможцы Лігі Еўропы вызначыліся па аднолькавым сцэнары. Але далей усё стала крыху больш разнастайна.

2011 год - «Порту»

Трэці фінал стаў першым, у якім прынялі ўдзел прадстаўнікі адной і той жа краіны. Партугальская «Брага» не змагла пазмагацца ў Лізе Чэмпіёнаў, але выйшла ў фінал Лігі Еўропы, дзе яе чакаў «Порту». У вельмі напружаным матчы «Порту» атрымаў перамогу з мінімальным лікам 1: 0 дзякуючы галу Радамеля Фалькао. Ліга Еўропы УЕФА пачала набіраць абароты і паступова станавіцца ўсё больш цікавай.

2012 год - «Атлетыка»

У 2012 годзе Ліга Еўропы УЕФА абзавялася першым паўторным трыумфатарам. Мадрыдскі «Атлетыка» разграміў у фінале іншы іспанскі клуб «Атлетык» з лікам 3: 0. Два галы забіў усё той жа Фалькао, які ў мінулым годзе прынёс перамогу «Порту», а трэці аформіў бразілец Дыега.

2013 год - «Чэлсі»

У 2013 годзе гэты турнір упершыню выйграў англійскі клуб «Чэлсі». Англія ў апошнія гады стала губляць пазіцыі на еўрапейскай арэне, таму дадзеная перамога над партугальскай «Бенфікай» стала вельмі важнай. Фернанда Торэс забіў першы гол, на які рушыў услед хуткі адказ Оскара Кардоса, а калі ўсё ўжо рыхтаваліся да дададзенаму часу, Іванавіч вырваў перамогу для «Чэлсі».

2014-2016 гады - «Севілья»

На сённяшні дзень краіна, за якой значыцца самы моцны ў Еўропе футбол, - Іспанія. «Севілья» - гэта клуб, які з'яўляецца адным з самых яскравых пацверджанняў гэтага. Справа ў тым, што тры апошнія гады «Севілья» выйгравала Лігу Еўропы, не дазваляючы нікому забраць у яе тытул.

У 2014 годзе ў фінал зноў прабілася партугальская «Бенфіка», але ёй зноў не пашанцавала. Матч быў неверагодна напружаны, і ў асноўны час не было забіта ніводнага гола. У дададзены час пераможца таксама не быў выяўлены, і толькі ў серыі пенальці «Севілья» змагла адолець партугальскага суперніка, заваяваўшы свой першы трафей.

У 2015 годзе ў фінале іспанскі клуб сустрэўся з яшчэ адным украінскім клубам, «Дняпром», які хацеў паўтарыць гісторыю «Шахцёра». І ўжо на сёмай хвіліне ўкраінцы павялі ў ліку дзякуючы голу Калінічаў, але яшчэ ў першым тайме галы Гжэгажа Крыховяка і Карласа Бако дазволілі «Севільі» вырвацца наперад. Аднак пад заслону першага тайма Рота зраўняў лік, і другі тайм пачынаўся фактычна з чыстага ліста. Сваім шанцам скарыстаўся Бако, які ўсталяваў выніковы лік на табло - 3: 2 на карысць іспанскага клуба, які заваяваў трафей другі раз запар.

Ну а ў 2016 годзе ў фінале «Севільі» трапіўся яшчэ больш моцны праціўнік, ангельскі «Ліверпуль». І зноў пачатак быў шматабяцальным, калі Старридж адкрыў лік у матчы. Першы тайм скончыўся перавагай «Ліверпуля», але ў другой палове усё змянілася. Гол Гамейро і дубль Коке прынеслі «Севільі» трэці кубак запар. Аднак смела можна сказаць, што ў гэтым годзе пераможцы Лігі Еўропы будуць іншымі, бо «Севілья» ўдзельнічаў у розыгрышы Лігі Чэмпіёнаў і дайшла да плэй-оф, дзе прайграла ангельскай «Лестэр» ў 1/8 фіналу.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.