Спорт і ФітнэсФутбол

Суперкубак УЕФА: гісторыя стварэння, цікавыя факты і пераможцы турніру

Суперкубак УЕФА - гэта афіцыйны футбольны турнір, які звычайна адкрывае еўрапейскі сезон. Ён праводзіцца ў жніўні. Турнір складаецца ўсяго з аднаго матчу - і ў ім сустракаюцца каманды, якія перамаглі ў папярэднім сезоне ў Лізе Чэмпіёнам і ў Лізе Еўропы.

падстава

Суперкубак УЕФА заснавалі ў 1972 годзе. Ініцыятарам ідэі стаў Антон Виткамп - рэпарцёр папулярнай галандскай газеты пад назвай "De Telegraaf". Трохі пазней ён стаў рэдактарам спартыўнага аддзела выдання. У тыя часы галандскі футбол быў вельмі добры. Таму Виткамп хацеў знайсці той самы арыгінальны спосаб прадэманстраваць сілы нідэрландскіх каманд на еўрапейскай футбольнай арэне. Тады ФК "Аякс" і "Фейеноорд" чатыры разы даходзілі да фіналу Кубка еўрапейскіх чэмпіёнаў. Тры разы ім атрымоўвалася заваяваць галоўны трафей.

І ў той час разыгрываўся Кубак еўрапейскіх чэмпіёнаў і Кубак уладальнікаў кубкаў. Натуральна, у кожным турніры была свая каманда-пераможца. Виткампу прыйшла ў галаву геніяльная ідэя - а што, калі згуляць матч паміж імі? Барацьба паміж двума наймацнейшымі клубамі магла б высветліць, які з іх сапраўды з'яўляецца наймацнейшым, і варты займаць п'едэстал гонару. Так рэпарцёр падзяліўся ідэяй з Япом ван Прага (прэзідэнтам "Аякса"), якому яна вельмі спадабалася. І яны сталі рыхтаваць першы турнір.

першы матч

Калі Виткамп з ван Празе старэйшым (з бацькам Япа) адправіліся на сустрэчу з Арцёма Франкі, якія з'яўляюцца на той момант прэзідэнтам УЕФА, яны планавалі распавесці пра ідэю турніру і атрымаць якую-ніякую падтрымку. Аднак той адмовіўся. Нібыта, заўзятары "Рэйнджэрс", з якім павінен быў, па ідэі, гуляць "Аякс", паводзяць сябе непрыстойна, і адмова павінен быў паслужыць пакараннем. Але прэзідэнт, з нагоды стагоддзя "Рэйнджэрс", дазволіў правесці гульню - у неафіцыйным супрацьстаянні.

Усяго фінансавала турнір тая самая газета Виткампа. Па выніках двух матчаў "Аякс" выйграў з лікам 6: 3. Гэта быў першы Суперкубак УЕФА, і ён паклаў пачатак далейшаму развіццю ідэі турніру.

Што было далей

На наступны год УЕФА дала згоду курыраваць турнір. Ён павінен быў праходзіць паміж "Аякс" і "Міланам". Тады галандская каманда зноў выйграла Суперкубак УЕФА.

У 1974-м турнір не правялі. А ўсё таму, што мюнхенская "Баварыя" і "Магдэбург" не маглі ніяк дамовіцца аб даце правядзення. Увогуле, стабільна турнір стаў праводзіцца толькі ў 1975-го. Але і ў 1981-м зноў яго адмянілі - зараз ужо "Дынама" з Тбілісі не мог дамовіцца аб тэрмінах з "Ліверпулем".

У 1985-м на Суперкубку адбылася знакамітая сёння Эйзельская трагедыя. Тады на матчы, які праходзіць паміж "Ювентусам" і "Ліверпулем", адбылася сапраўдная бітва паміж фанатамі. Загінулі людзі. А абедзве каманды былі пакараныя за сваіх неадэкватных заўзятараў - іх на пяць гадоў выключылі з усіх турніраў УЕФА.

Шмат каму спадабаўся такі яркі футбол. Суперкубак УЕФА стаў адным з самых чаканых турніраў. Усім хацелася паглядзець на бітву наймацнейшых клубаў. Пасля заканчэння сезона 1998/99 было прынята рашэнне праводзіць турнір паміж тымі камандамі, якія выйгралі ў Кубку УЕФА і ў Лізе Чэмпіёнаў.

пераможцы

Хто часцей за ўсё выйграваў Суперкубак УЕФА? "Барселона" - на яе рахунку пяць перамог і чатыры паразы. Апошні выйгрыш быў у мінулым, 2015 годзе. Следам ідзе "Мілан" (таксама 5 перамог, але толькі 2 паразы). У "Ліверпуля" і "Аякса" - па 3 выйгрышу. Следам ідзе мадрыдскі "Рэал" і "Андэрлехт", затым "Валенсія", "Ювентус" і "Атлетыка" - у іх па дзве перамогі і нуль паражэнняў. Часцей за ўсё ў турніры не шанцавала "Баварыі" і "Севільі" - у гэтых каманд толькі па адным выйгрышу і па тры пройгрышу. Але зусім не атрымалі поспех у дадзеным турніры такія клубы, як міланскі "Інтэр", данецкі "Шахцёр", маскоўскі "ЦСКА", "Фейеноорд", дортмундская "Барусія", "ПСЖ", "Арсенал", "Вердэр", "Сампдорыя" і яшчэ некаторыя ФК. Яны ўдзельнічалі ў турніры толькі аднойчы і прайгралі.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.