Спорт і ФітнэсФутбол

Еўра-2008: вынікі

ЕЎРА-2008 - трынаццаты чэмпіянат Еўропы, праведзены ў Аўстрыі і Швейцарыі. Стаў другім па ліку турнірам, які праводзіўся ў двух краінах. Прайшоў з 7 па 29 чэрвеня 2008 года. У турніры прыняло ўдзел 16 зборных. Зборныя-гаспадыні дапушчаныя да ўдзелу напрамую. Астатнія 14 каманд прайшлі кваліфікацыю і былі падзелены на групы.

За права правесці Еўра-2008 змагалася і Расійская Федэрацыя, але хутка зняла сваю кандыдатуру, бо прэтэндавала на чэмпіянат свету 2018 года.

Змены ў рэгламенце

Чэмпіянат Еўропы 2008 года запомніўся змяненнем ў правілах. Былі адмененыя "залаты" і "сярэбраныя" галы, якія дзейнічалі на папярэдніх турнірах. На адборачным турніры не праводзіліся стыкавыя матчы.

Расея ў адборачных матчах

У кваліфікацыйных матчах не было сенсацый. Усе ўдзельнікі былі падзелены на сем груп, з якіх выходзіла ў фінальную частку па дзве каманды.

Да адборачных матчаў зборная Расіі падышла з новым трэнерам. Ім стаў галандзец Гус Хідынк. Ён змяніў Сёміна, які не здолеў вывесці зборную на чэмпіянат свету 2006 года.

У групу да Расеі патрапілі Харватыя, Англія, Ізраіль, Македонія, Эстонія і Андора. Першыя тры каманды з'яўляліся галоўнымі супернікамі ў барацьбе за выхад на Еўра-2008. Табліца матчаў атрымалася цікавай і па напале ня саступала фінальнай стадыі. Англія пачатку адборачны раунд няўдала. Спачатку не змагла перайграць Македонію (0: 0), а затым і зусім прайграла Харватыі (0: 2). Зборнай Расеі гэта было ў плюс. Пачала яна куды лепш, згуляўшы ўнічыю з Ізраілем і Харватыяй. Паказчыкі ўсялілі надзею ў сэрцы фанатаў.

Следам на шляху каманды Хідынка ўсталі Эстонія і Македонія, якія з аднолькавым лікам (2: 0) былі абыграны. Не спыніла яе і каманда Андоры. Матчы ў адказ скончыліся на карысць Расіі.

Асабліва напружаныя паядынкі былі супраць ангельцаў. Першую гульню дома родапачынальнікі футбола выйгралі з разгромным лікам 3: 0. Англія знаходзілася на другім радку, апярэджваючы Расію на пяць ачкоў. Гульня ў адказ адбылася ў "Лужніках". Матч ахрысцілі "Гульнёй года". Брытанцы адкрылі лік, але ўтрымаць яго не змаглі. Спачатку рэалізаваў пенальці Паўлючэнка, а затым ён жа вывеў сваю каманду наперад.

Для выхаду з групы расейцам неабходна было абыграць Ізраіль і Андору. Тут-то футбалісты і прымусілі панервавацца балельшчыкаў. У Ізраілі не змаглі ўзяць перамогу, прайграўшы 1: 2. Цяпер Англіі было дастаткова згуляць унічыю з Харватыяй і адправіцца на ЕЎРА-2008 са другога месца, паколькі пры роўнай колькасці ачкоў з нашай зборнай яна мела перавагу па іншых паказчыках.

Аднак Харватыя, якая ўжо выйшла з першага месца, вырашыла годна завяршыць свой шлях на запоўненым "Уэмблі". Ужо да 14-й хвіліне паядынку харваты вялі 2: 0. Да другога тайма гаспадары здолелі адыграць два мяча, але тут жа прапусцілі. Расея ў раўналежным матчы абыграла Андору з мінімальным лікам і адправілася на Еўра-2008. Можна сказаць, што Харватыя стала пропускам на турнір.

ЕЎРА-2008 па футболе

Акрамя Аўстрыі, Швейцарыі і Расіі на турнір адправіліся Польшча, Партугалія, Італія, Францыя, Грэцыя, Турцыя, Чэхія, Германія, Іспанія, Швецыя, Румынія і Нідэрланды.

група А

Становішча: Партугалія, Турцыя, Чэхія і Швейцарыя.

Зборная Чэхіі, якую аналітыкі лічылі фаварытам у групе на ЕЎРА-2008 па футболе, правалілася ў двух матчах і заняла ўсяго толькі трэцяе месца. Лепш за ўсіх выступілі Турцыя і Партугалія, набраўшы па шэсць ачкоў.

група В

Становішча: Харватыя, Германія, Аўстрыя і Польшча.

Тут бліскалі харваты. Без працы ім атрымалася набраць дзевяць ачкоў і адправіцца ў плэй-оф з першага месца. Другая радок дасталася Германіі, якая не без працы ўтрымала яе. Аўстрыя змагалася да апошняй хвіліны, але абыйсці больш прафесійнага суперніка не змагла.

група С

Становішча: Нідэрланды, Італія, Румынія і Францыя.

Горш за ўсіх у "групе смерці" апынуліся французы. Пачалі з няўпэўненай нічыёй у матчы супраць румын, а затым і зусім саступілі ў двух раўндах. Нідэрланды апынуліся больш за усіх і з лёгкасцю выйшлі з групы. Другое месца дасталася Італіі.

група D

Становішча: Іспанія, Расія, Швецыя і Грэцыя.

Еўра-2008 Расія пачала з буйнога паражэння ад Іспаніі. На чатыры мячы ад іспанцаў адказаў толькі адным Паўлючэнка ў канцоўцы матчу. Дзеючыя чэмпіёны Еўропы (Грэцыя) саступілі Расіі з мінімальным лікам. Еўра-2008 Расія працягнула перамогай над Швецыяй (2: 0). Вызначыліся бліскаць тады Паўлючэнка і Аршавін. Гэты вынік ужо стаў дасягненнем. Да гэтага ў новай гісторыі Расеі яшчэ не было трапленняў ў плэй-оф чэмпіянатаў Еўропы. Іспанцы і расіяне працягнулі заваяванне Еўра-2008. Матчы, якія наша зборная правяла на гэтым турніры, сталі класікай.

1/4 фіналу

У першым чвэрцьфінальным матчы сышліся Германія і Партугалія. Гульня выдалася вельмі гарачай. Да 25-й хвіліне дзякуючы галам Швайштайгера і Клозе немцы ўжо вялі ў ліку. На 40-й хвіліне Партугалія забівае першы мяч, але даціснуць суперніка ў іх не атрымліваецца. У другім тайме Баллак робіць лік 3: 1, а ў канцоўцы партугальцы забіваюць суцяшальны мяч.

Харватыя лічылася ў паядынку з Турцыяй фаварытам. Зборнай атрымалася без страт прайсці групу і пашанцавала трапіць на туркаў. Аднак асноўны час матчу скончылася нічыйным вынікам (1: 1), а па пенальці Турцыя прайшла ў паўфінал.

У 1/4 Расеі дасталіся ў пару Нідэрланды - каманда, якая разграміла ўсіх праціўнікаў у групе. Шанцы выйсці пераможцамі супраць такой грознай зборнай былі нулявымі. Аднак "аранжавыя" паказалі нездавальняючы футбол, за што былі пакараныя. Асноўны час скончыўся нічыёй (1: 1), а вось у дадатковы расейцы змаглі забіць яшчэ два прыгожых мяча.

Адвечныя праціўнікі Іспанія і Італія выдалі сумны матч, які адважыўся перамогай першых у серыі пенальці.

паўфінал

Зборнай Расіі ізноў неабходна супернічаць з Іспаніяй. Да 50-й хвіліны ўдавалася стрымліваць іспанцаў, але затым наступіла тры галы, якія адправілі расейцаў дадому.

У іншым паўфінальным матчы сышліся Германія і Турцыя. Другія, асмялеўшы пасля перамогі над Харватыяй, кідалі ўсе сілы ў атаку. Гэта ў іх атрымлівалася, але немцы ўсё ж былі лепш. Вынік - 3: 2.

фінал

Заключны матч не апраўдаў чаканняў на яркую гульню. Адзіны гол забіў Торэс і дапамог Іспаніі ўзяць другі тытул чэмпіёнаў Еўропы.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.