Спорт і ФітнэсСпорт на адкрытым паветры

Ражкоў Сяргей: фота, біяграфія

Ражкоў Сяргей - вядомы расійскі біятланіст, чэмпіён свету і Еўропы, неаднаразовы пераможца этапаў Кубка свету. Адзін з прадстаўнікоў зорнага складу нацыянальнай зборнай. Пік яго поспеху прыйшоўся на канец 90-х - пачатак 2000-х гадоў.

У пачатку кар'еры

Ражкоў Сяргей нарадзіўся ў Мурманску 1 красавіка 1972 гады. Пасля школы паступіў у Мурманскі арктычнае дзяржаўны універсітэт.

З 12 гадоў захапіўся лыжнымі відамі спорту і ўжо да старэйшага ўзросту канчаткова прыйшоў у біятлон. У 24 гады становіцца членам нацыянальнай зборнай Расіі. У 1995 годзе ўпершыню адпраўляецца на Кубак свету. Дэбютам для Ражкова становіцца этап ў шведскім Эстэрсундзе ў індывідуальнай гонцы. Ражкоў Сяргей упэўнена праводзіць гонку для дэбютанта і заканчвае яе на 15-й пазіцыі.

Ужо наступны старт прынёс спартсмену першае трапленне ў дзясятку сусветнага Кубка. У спрынце Ражкоў займае 7-е месца. З'ездзіўшы яшчэ на тры этапы, біятланіст праводзіць у агульнай складанасці 8 гонак і ўключаецца трэнерскім штабам у склад на Чэмпіянат свету.

першы медаль

У 1996 годзе спаборніцтвы праходзілі ў нямецкім Рупольдынгу. Менавіта на гэтым сусветным першынстве спартсмен паказаў сенсацыйна паспяховы вынік. У каманднай гонцы Ражкоў Сяргей Леанідавіч ўдзельнічае разам з больш дасведчанымі Віктарам Майгуровым, Уладзімірам Драчова і Паўлам Муслимовым. Сёння гэтую разнавіднасць біятлона прыбралі з буйных стартаў. Асаблівасць гонкі ў тым, што на дыстанцыю адпраўляюцца адразу ўсе спартсмены. На фінішы паміж лідэрам і апошнім у камандзе адлегласць не павінна перавышаць 50 метраў альбо 15 секунд. У адваротным выпадку каманда атрымлівае хвіліну штрафу.

Расійская каманда ў гонцы выступіла паспяхова, дапусціўшы ўсяго 2 промахі. Аднак беларусы стралялі зусім без памылак. Таму Ражкоў Сяргей заваяваў толькі сярэбраны медаль. Выніковае адставанне склала крыху больш за 32 секунд.

На першым жа этапе Кубка пасля Чэмпіянату свету Ражкоў атрымлівае першую перамогу. У яго кароннай індывідуальнай гонцы ён прыходзіць на фініш першым.

Праўда, фіналь таго сезона апынулася змазанай. Пасля першай перамогі Ражкоў Сяргей спачатку прыйшоў 50-м у спрынце, а на наступным этапе ў аўстрыйскім Хохфільціне стаў 45-м у індывідуальнай гонцы і 36-м у спрынце.

У выніку ў тым сезоне Ражкоў правёў 13 гонак у залік Кубка свету, набраў 122 ачкі, заняўшы 13 месца.

кубкавыя перамогі

Наступны сезон Ражкоў правёў менш паспяхова, тройчы паднімаючыся на п'едэстал гонару, займаючы нязменна трэцяе месца. Такога выніку атрымалася дамагчыся ў эстафеце ў Халменколене, каманднай гонцы ў Рупольдынгу і індывідуальнай гонцы ў італьянскім Антхольцы. Па выніках сезона заняў 19 месца Сяргей Ражкоў. Біятланіст нашмат больш паспяхова выступіў у наступным сезоне. Атрымаў перамогу ў эстафеце ў фінскім Кантыялахці і скончыў сезон на 10-м месцы.

залаты сезон

Самым паспяховым для Ражкова стаў сезон 2004/2005 гадоў. Амаль у палове гонак, у якіх ён прыняў удзел, трапляў на п'едэстал гонару. Пачаў з бронзавага медаля ў эстафеце ў нарвежскім Бейтостолене.

Ражкоў выйшаў на старт 30 гонак, праўда перамагчы змог толькі адзін раз. Вікторыю біятланіст здабыў ў спрынце ў італьянскім Чезана Сан-Сикарио. Сем разоў заваёўваў сярэбраныя медалі і 6 разоў бронзавыя ўзнагароды. Па выніках сезона Ражкоў набраў 656 ачкоў, стаўшы пятым у агульным заліку Кубка свету.

У тым сезоне саступіў толькі суайчынніку Сяргею Чепикову, трэцім стаў француз Рафаэль Пуарэ, другім - немец Свен Фішэр, а перамогу атрымаў вялікі нарвежац Уле-Эйнар Б'ёрндален. Для Ражкова выступ на гэтым Кубку свету стала самым паспяховым у кар'еры.

Дэбют на Алімпіядзе

Як і для кожнага спартсмена, самымі значнымі спаборніцтвамі для Ражкова сталі Алімпійскія гульні. Упершыню патрапіць на гэтае свята спорту біятланісту атрымалася ў 2002 годзе. Спартыўны форум праходзіў у амерыканскім Солт-Лэйк-Сіці.

Паўнавартасным членам расійскай зборнай стаў Сяргей Ражкоў. Біяграфія яго папоўнілася яшчэ адной знамянальнай старонкай. Будучы спартсменам асноўнага складу, Ражкоў пачаў з выступу ў індывідуальнай гонцы. Ён выразна адпрацаваў на ўсіх рубяжах, не дапусціўшы ніводнага промаху. Аднак значна саступіў супернікам. Варта толькі сказаць, што чэмпіён у гэтай дысцыпліне на той Алімпіядзе, нарвежац Уле-Эйнар Б'ёрндален, двойчы не трапіў у мэта. Ражкоў ж, не атрымаўшы ніводнай хвіліны штрафу, заняў толькі 12-е месца. Выніковае адставанне склала 2 хвіліны 40 секунд.

Наступнай дысцыплінай стаў спрынт. Тут для Ражкова ўсё склалася яшчэ горш, дапусціўшы прыкрыя памылкі на агнявых рубяжах, ён прыйшоў да фінішу толькі 51-м. У далейшай гонцы пераследу на медалі, натуральна, не разлічваў.

У пагоню ў пераследзе Ражкоў адправіўся жвава, але дапусціў промах на першым жа рубяжы. Аднак, выразна адпрацаваўшы тры пакінутыя, здолеў істотна палепшыць сваю выніковую пазіцыю, падняўшыся з 51-га на 27-е месца.

Заключным стартам стала эстафета. Ражкоў бег на другім этапе. Першым на дыстанцыю сышоў Віктар Майгураў. Ўпэўнена прайшоўшы свой адрэзак шляху, ён перадаў Ражкову эстафету ў рангу лідара, аднак ўтрымаць перавагу Сяргею не ўдалося. Спачатку ён дапусціў 2 промахі пры стральбе лежачы, затым яшчэ адзін у становішчы стоячы. Згубіў усе перавагу і перадаў эстафету свайму партнёру па камандзе Сяргею Чепикову толькі 5-м. І Чэпікаў, і які рухаўся за ім Павел Растоўцаў таксама стралялі не без агрэхаў, прамазаўшы на дваіх 6 разоў. Вынік - 4-е месца зборнай у эстафеце.

Алімпіяда ў Турыне

Яшчэ раз выступіць на Алімпіядзе спартсмену ўдалося праз 4 гады ў Турыне. На гэтыя спаборніцтвы не ў лепшай форме прыехаў Сяргей Ражкоў. Фота спартсмена казалі пра тое, што сезон складваецца няпроста. У Кубку свету ў біятланіста быў толькі адзін подыум - другое месца ў эстафеце. Таму на Алімпіядзе ён прыняў удзел толькі ў адной гонцы - мас-старце.

Заключны для Ражкова старт на Алімпійскіх гульнях адбыўся 25 лютага 2006 года. Першыя два мяжы Сяргей прайшоў без памылак, не дапусціўшы ніводнага промаху. Аднак стральба са становішча стоячы, як гэта часта бывае, падвяла спартсмена. Па разе прамазаўшы на трэцім і чацвёртым агнявых рубяжах, Ражкоў выключыў сябе з спісу прэтэндэнтаў на высокае месца. Як вынік - толькі 20-я пазіцыя з адставаннем 1 хвіліна 49 секунд ад які перамог немца Міхаэля Грайс.

Спартыўную кар'еру Ражкоў скончыў у 2008 годзе. У апошні сезон у Кубку свету ён правёў толькі тры гонкі.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.