Спорт і ФітнэсФутбол

Канстанцін Яроменка і яго "Кубак легенд"

Заслужаны майстар спорту, лепшы гулец у міні-футбол ХХ стагоддзя - форвард зборнай Расіі і маскоўскай «Дзіны» Канстанцін Яроменка. Яму належыць фенаменальны паказчык. Яроменка патрапіў у вароты супернікаў 1132 разы. Адзін з самых прэстыжных міні-футбольных ветэранскіх турніраў носіць яго імя - "Кубак легенд" Канстанціна Яроменка.

У пачатку шляху

Канстанцін Яроменка нарадзіўся на Украіне, у Днепрапятроўску, у 1970 годзе. Школу скончыў з сярэбраным медалём. Спартыўную кар'еру пачаў у вялікім футболе. За мясцовы «Днепр» ў 18 гадоў правёў адзін матч у чэмпіянаце СССР, але выніковымі дзеяньнямі ня вызначыўся. Таксама спрабаваў свае сілы ў «Селенгі» з Улан-Удэ, Паўладарскага «Трактары» і нават кіргізскай камандзе «Алга». У агульнай складанасці за два сезона ў гэтых клубах правёў 28 матчаў, забіўшы 4 мячы. У 1991 вярнуўся на Украіну і паспрабаваў сябе ў міні-футболе, у той час у СССР яшчэ мала папулярным. Першай камандай стаў днепрапятроўскі «Механізатар».

першы вопыт

Разам з «механізатар» прымае ўдзел у першым чэмпіянаце СССР па міні-футболе. Фінальная частка праходзіць у Кішынёве, украінцы сканчаюць сезон на 8-м месцы. У жніўні Канстанцін сыходзіць у толькі што якая ўтварылася маскоўскую «Дзіну». В этом клубе вырашылі сабраць лепшых гульцоў краіны. Але па іроніі лёсу з «механізатар» прыйшлося перасекчыся яшчэ раз у самым найбліжэйшай будучыні.

У ¼ фінала кубка СССР днепропетровцы сустракаліся як раз з «Дзінай». Гульня завяршылася ўнічыю, таму лёс вырашыў жэрабя. З боку масквічоў паперку цягнуў Яроменка Канстанцін. Футбаліст выцягнуў «мінус» і ў наступны раўнд адправіўся «Механізатар», у канчатковым рахунку выйграў трафей.

Кар'ера ў «Дзіне»

Маскоўская «Дзіна» пачала хутка перасоўвацца па турнірнай табліцы. У першым жа сезоне яшчэ ў чэмпіянаце СНД перамагла ў 4 з 5 матчах папярэдняга этапу. А на фінальнай стадыі выйграла 8 гульняў з 10. Яроменка стаў лепшым бамбардзірам. На наступны год было крыху больш складана. На папярэднім і фінальным этапах «Дзіна» пацярпела па адным паразы, а Кастусь - зноў галоўны снайпер ўжо з 74 галамі.

На працягу 9 сезонаў з 1992 па 2000 гады Канстанцін Яроменка разам з «Дзінай» нязменна станавіўся чэмпіёнам Расіі. У агульнай складанасці правёўшы 235 матчаў у нацыянальным першынстве, прымудрыўся 519 раз засмуціць брамнікаў супернікаў. Самым ударным выдаўся сезон 1993-94 гадоў. У 33 матчах Канстанцін Яроменка забіў 91 гол.

Першыя медалі ў зборнай

На першы буйны турнір са зборнай Яроменка адправіўся ў 1992 годзе на чэмпіянат свету ў Ганконг. Першы ж матч склаўся няўдала - паражэнне 3: 8 ад зборнай ЗША. Затым ўпэўненая перамога над Кітаем 10: 1. У апошняй гульні з лідэрам групы Іспаніяй нас задавальняла толькі перамога. Аднак абыграць адну з наймацнейшых на той момант зборных не ўдалося, хоць расейцы былі да гэтага блізкія. Матч скончыўся ўнічыю 7: 7.

На наступны чэмпіянат свету зборная прыехала ўжо доследнай і згуртаванай камандай. Праўда, у групавым турніры ўсё зноў складвалася няпроста. Спачатку нічые з галандцамі і аргентынцамі - 2: 2. У апошнім матчы зноў Кітай. На гэты раз такую важную перамогу ўдалося здабыць - 11: 1.

Расія выйшла ў другі групавы раўнд, стартаваўшы ў ім з паразы ад тых жа іспанцаў 0: 2. Праўда, затым прадэманстраваўшы яркую і атакавалую гульню, перамагла 3: 0 італьянцаў і 6: 2 бельгійцаў. Зборная ўпершыню ў гісторыі выйшла ў паўфінал.

У супернікі дасталіся дзеючыя ўладальнікі кубка - бразільцы. Расейцы да перапынку прапусцілі 2 мячы без адказу. Другі тайм атрымаўся больш выніковым. Спачатку дубль аформіў Марсіо. Затым нашы, нарэшце, адыграліся. Яроменка і Белы за адну хвіліну скарацілі лік да 2: 4. Каманда кінулася адыгрывацца, але больш вопытныя бразільцы падлавілі на контратаках. Вынік 2: 6.

У матчы за трэцяе месца расіяне абгулялі украінцаў 3: 2. Яроменка на тым чэмпіянаце свету зноў стаў лепшым снайперам зборнай з 8 галамі.

"Золата" ў Гранаде

Галоўным поспехам зборнай Расіі ў 90-х стаў чэмпіянат Еўропы ў Гранаде. Капітанам традыцыйна быў Яроменка Канстанцін. Футбаліст прывёз у Іспанію моцны і згуртаваны калектыў.

У групе расіяне спачатку мелі праблему. Адолець італьянцаў у першым матчы не атрымалася - 3: 3. Затое затым разгромлена Бельгія 5: 1 і пераможана Партугалія 3: 1.

У паўфінал зборная выйшла з першага месца, патрапіўшы на галандцаў. Ужо на другой хвіліне лік адкрыў Дзмітрый Горын, а неўзабаве Яроменка падвоіў перавагу. У пачатку другога тайма Маркін, Алекберов і вярыжнікі усталёўваюць на табло 6: 2. Ад сакрушальнай разгрому галандцаў выратаваў толькі Лангейхейзен, які зрабіў покер. Аднак і ў нашай зборнай знайшоўся гулец, які забіў 4 мячы. Ім стаў Яроменка. Вынік паўфіналу 9: 6.

У фінале расіяне сустракаліся з гаспадарамі турніру, і да перапынку іспанцы вялі 0: 1. У другім тайме забівае Аркадзь Белы, затым адрозніваюцца Алекберов і Яроменка, і за 5 хвілін да фінальнага свістка ўжо 3: 1 на нашу карысць. Але ўтрымаць пераможны лік не ўдалося, гаспадары адыграліся. Лёс трафея вырашалася ў серыі пенальці. Іспанцы прамахнуліся двойчы, расейцы памылак не дапускалі, вырашальны ўдар нанёс Канстанцін Яроменка. Па выніках турніру ён стаў яшчэ і лепшым бамбардзірам з 11 мячамі.

завяршэнне кар'еры

Сышоў з спорту Канстанцін досыць рана - у 2001 годзе - з-за прыроджанага пароку сэрца. Зусім хутка ў гонар футбаліста быў заснаваны кубак Канстанціна Яроменка, а ён сам стаў спартовым функцыянерам - першым прэзідэнтам Суперлігі, а з 2002 года - прэзідэнтам міні-футбольнага «Дынама».

Праўда, праца на карысць спорту працягвалася нядоўга. Праблемы са здароўем усё ж адбіліся. 18 сакавіка 2010 года Яроменка памёр ад сардэчнай недастатковасці. У яго гонар быў арганізаваны "Кубак легенд" імя Канстанціна Яроменка.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.