Спорт і ФітнэсФутбол

Гісторыя чэмпіянатаў свету па футболе: перамогі і расчараванні

Цяжка знайсці на нашай планеце спартыўную гульню, якая магла б супернічаць па папулярнасці з футболам. З'яўляючыся адным з самых даступных відаў спорту для любых слаёў грамадства, ён цікавы людзям як далёкім ад спаборніцтваў, так і заўзятарам на любым узроўні. Але ўсё-ткі вяршыняй застаюцца першынства планетарнага маштабу - галоўныя спаборніцтвы, якія праходзяць раз у чатыры гады. На дадзены момант гісторыя чэмпіянатаў свету па футболе налічвае 20 праведзеных турніраў.

першы турнір

Выбар месца правядзення першага сусветнага першынства па футболе ў карысць Уругвая быў не выпадковы. Гэтая каманда перамагла ў двух апошніх міжнародных турнірах на Алімпійскіх гульнях, і за свае заслугі амерыканская дзяржава была ўдастоена ганаровага права правядзення інтэрнацыянальнага спаборніцтва. Здарылася гэта ў 1930 годзе, калі і праходзіў першы ў гісторыі чэмпіянат свету. Футболе тады было наканавана заваяваць сэрцы людзей ва ўсім свеце. Для ўдзелу было зарэгістравана 13 краін-удзельніц. Хатні стадыён у Монтавідэа стаў для уругвайской зборнай сапраўды залатым. Менавіта на ім каманда гаспадароў заваявала першыя ў гісторыі залатыя медалі першынства.

Чэмпіянат свету па футболе: гісторыя перамог

У далейшым сусветныя турніры праводзіліся з пэўнай рэгулярнасцю - адзін раз у чатыры гады. Выключэннем сталі саракавыя гады, калі з-за Другой сусветнай вайны былі прапушчаны два спаборніцтвы.

Другой сусветнай чэмпіянат, які праходзіў у Італіі, парадаваў заўзятараў новай схемай правядзення. Арганізатарамі была ўжытая так званая алімпійская сістэма, дзе той, хто прайграў выбываў з далейшай барацьбы. І зноў мацнейшымі сталі гаспадары, на гэты раз зборная Італіі.

Пасля вайны сусветныя першынства па футболе аднавіліся з 1950 года. Першы пасляваенны чэмпіянат было даверана правесці бразільскай федэрацыі. Мясцовыя заўзятары небеспадстаўна чакалі трыумфу сваіх футбалістаў. Схема правядзення турнірных гульняў была зноў перайначаная, цяпер фінальная чацьвёрка выяўляла наймацнейшага па кругавой сістэме. Перад апошняй гульнёй бразільскую зборную задавальняла нічыя, але яны саступілі сваім адвечным супернікам уругвайцам з лікам 1-2 і сталі толькі другімі. Час "пентакампионов" наступіць праз некалькі гадоў, а на той момант уся краіна была пагружана ў жалобу.

Эпоха зборнай Бразіліі

Шосты па ліку чэмпіянат свету, які праходзіў на шведскіх палях, адзначыў сабой гегемонію бразільскага футбола на шмат гадоў наперад. У Швецыі гэтая зборная на галаву была мацней сваіх апанентаў. Чаго толькі каштуюць вынікі паўфінальнага і фінальнага матчаў. Абедзве гэтыя гульні завяршыліся з аднолькавым лікам 5-2 на карысць зборнай Бразіліі.

У 1962 годзе на чэмпіянаце свету, які праходзіў у Чылі, гісторыя шмат у чым паўтарылася. Зноў бразільская каманда катком праходзіць па сваім супернікам, аддаўшы толькі адно ачко на групавым этапе зборнай Чэхаславакіі. Шанец паквітацца з апанентам выпаў для бразільцаў ў фінальным паядынку. І на гэты раз "жоўтыя" апынуліся мацней з лікам 3-1.

А вось на сусветным першынстве 1966 года бразільская зборная не змагла пераадолець нават групавы этап. Дзеля справядлівасці, варта адзначыць, што гэтаму былі свае прычыны. Страта шэрагу вядучых гульцоў, у тым ліку і Пеле, згубна адбілася на гульнявым патэнцыяле ведзьмакоў мяча. А выйгралі той чэмпіянат яго гаспадары, гульцы зборнай Англіі, якія абыгралі ў фінальным паядынку зборную ФРГ з лікам 4-2. У родапачынальнікаў футболу гэты трыумф так і застанецца па гэты дзень адзіным.

Але ўжо праз чатыры гады на мексіканскім чэмпіянаце свету бразільцы вярнулі сабе званне наймацнейшай каманды планеты. На гэты раз амерыканская каманда выйграла шэсць матчаў з шасці, з агульнай розніцай забітых і прапушчаных мячоў 19/07. Фінальная гульня супраць італьянцаў праходзіла з вялікай перавагай бразільскай зборнай і скончылася разгромам 4-1. І зноў ўвесь свет захапляўся гульнёй вялікага Пеле.

Эра татальнага футбола

Ішоў час, змяняўся мір, мяняўся і галоўны від спорту. Трэнеры ўсё больш эксперыментавалі з тактыкай гульні, і гэта пачынала прыносіць свой плён. Які праходзіў у 1974 годзе ў ФРГ чэмпіянат свету па футболе, гісторыя вынікаў якога паказала, наколькі вялікае значэнне трэнерскага штаба, здзівіў. Зборная Германіі пад кіраўніцтвам Хельмута Шена трыумфальна правяла хатні турнір, заваяваўшы другое ў сваёй гісторыі золата.

У далейшым пераможцамі станавіліся розныя зборныя. Але гісторыя чэмпіянатаў свету па футболе адвяла для бразільцаў сваю нішу. Ніводнай з іх не атрымалася паўтарыць дасягненне паўднёваамерыканскай каманды, перамогшы на двух турнірах запар.

персаналіі

Кожны чэмпіянат свету па футболе - гісторыя пераможцаў, гісторыя асоб, сваёй гульнёй пакарылі мільёны заўзятараў. На даваенных спаборніцтвах галоўнымі зоркамі былі Стабилле, Меацца, Планичка, Пиолла - імёны, мала што размаўлялыя цяперашнім аматарам гэтага віду спорту, але ў той час былыя культавымі футбалістамі сваіх краін.

У пасляваенныя гады на першы план выйшлі бразільцы з россыпам зорак, галоўнай з якіх быў Пеле, трохразовы чэмпіён свету ў складзе зборнай Бразіліі. Разам з ім на футбольных стадыёнах бліскалі дзіда, Гарринча і іншыя майстры футбола. Наступная эпоха падарыла свету такія велічыні, як Бекенбауэр, Кемпес, Росі, Бонек.

Чэмпіянат 1986 гады стаў знакавым у гісторыі міжнароднага футбола. Мала таго, што аргентынская зборная ў другі раз стала наймацнейшай камандай планеты, галоўным стала станаўленне ў статусе зоркі Дыега Марадоны, дзеялага на тым турніры сапраўдныя цуды. Мабыць, пасля Пеле гэта быў першы гулец, каціруюцца гэтак жа высока.

Кан, Раналда, Батистута, Зыдан, Клозэ - кожны футбольны заўзятар можа працягнуць гэты спіс, у залежнасці ад сваіх прыхільнасцяў.

Зборная Расіі (СССР) на чэмпіянатах свету

Першы ўдзел нашых футбалістаў на найбуйнейшым сусветным турніры адбылося на шостым чэмпіянаце свету ў Швецыі. Дэбют апынуўся досыць паспяховым. Айчынныя спартсмены прабіліся ў лік васьмі лепшых каманд планеты, саступіўшы ў чвэрцьфінале гаспадарам з лікам 0-2. Праз чатыры гады вынік быў такім жа: вылет на стадыі ¼ фіналу. І зноў перашкодай стала каманда гаспадароў чэмпіянату, зборная Чылі.

Самым паспяховым у гісторыі айчыннага футбола стаў чэмпіянат свету ў Англіі, дзе наша зборная дайшла да паўфіналу. У далейшым пра такія вынікі даводзілася толькі марыць.

Расія на чэмпіянатах свету па футболе - гісторыя досыць сумная. Свае выступы зборная пачатку ў 1994 годзе. Стаўшы правапераемніцай Савецкага Саюза, каманда Расіі тройчы выступала на сусветных першынствах. На жаль, усе тры турніру былі скончаны ўжо на групавым этапе. Будзем спадзявацца, што чэмпіянат свету 2018 года, які будзе праходзіць у нашай краіне, прынясе спартсменам больш падстаў для гонару.

Чэмпіянаты свету па футболе: гісторыя і статыстыка

Як вядома, усе віды спорту маюць патрэбу ў пастаянных падліках разнастайных паказчыкаў. Калі разглядаць асабліва лічбы, то можна ўбачыць наступныя паказчыкі: на дадзены момант гісторыя чэмпіянатаў свету па футболе налічвае 20 праведзеных турніраў, але толькі 8 каманд станавіліся ўладальнікамі галоўнай узнагароды.

Найбольшая колькасць перамог у бразільскай зборнай - 5, блізка да іх знаходзяцца зборныя Германіі і Італіі, якія маюць у сваім актыве па чатыры перамогі. Лепшым бамбардзірам у гісторыі сусветных першынстваў з'яўляецца нападаючы зборнай Германіі Міраслаў Клозэ. У яго актыве 16 забітых мячоў. Найбольшая колькасць асабістых перамог у актыве Пеле, які тройчы станавіўся чэмпіёнам свету ў складзе бразільскай каманды. Найбольшая колькасць матчаў у фінальных серыях міжнародных першынстваў правёў нямецкі футбаліст Лотар Матэўс.

Мундыяль-2018: чакання

Гісторыя чэмпіянатаў свету па футболе працягвае свой справаздачу. І наступнае сусветнае першынство, якое пройдзе Расіі, дапоўніць гэтую гісторыю новымі фактамі. Гэты турнір абяцае быць цікавым, відовішчным, захапляльным. На ім абавязкова запаляцца новыя зорачкі і бліснуць спартсмены, вядомыя ўсім свеце.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.