Спорт і ФітнэсФутбол

Кубак канфедэрацый па футболе 2013

Кубак канфедэрацый - гэта футбольны турнір, у якім змагаюцца нацыянальныя каманды шэрагу краін. Турнір праводзіцца арганізацыяй ФІФА за год да Чэмпіянату свету ў той краіне, дзе ён будзе праходзіць.

На дадзеным этапе змагаюцца пераможцы кантынентальных першынстваў, якія праводзяцца канфэдэрацыямі (КОНМЕБОЛ, УЕФА, АФК, КОНКАКАФ, ОФК, каф), а таксама гаспадар будучага Чэмпіянату свету і пераможца мінулага. Гэта значыць, у гэтым турніры за галоўны прыз змагаюцца восем зборных.

Калі пераможца кантынентальнага чэмпіянату таксама з'яўляецца і чэмпіёнам свету, то ў такіх выпадках на кубак запрашаюць фіналіста дадзенага кантынентальнага чэмпіянату. Гэты кубак бярэ пачатак ад Кубка караля Фахд, які праходзіў у 1992-1995 гадах у Саудаўскай Аравіі, і з'яўляецца свайго роду размінкай, або рэпетыцыяй Чэмпіянату свету. За ўсю, не гэтак вялікую, гісторыю гэтага турніру пераможцамі станавіліся 5 каманд - гэта былі зборныя Францыі, Даніі, Мексікі, Аргенціны і Бразіліі. Што тычыцца Бразіліі, то яна выйграла хатні Кубак канфедэрацый ў гэтым годзе. На сёння гэтая каманда з'яўляецца дзеючым уладальнікам галоўнага прыза.

Кубак Канфэдэрацыяў па футболе-2013

У гэтым годзе 9-ы па ліку розыгрыш праходзіў у Бразіліі ў 15-30 чыслах чэрвеня. Пераможцам стала Бразілія, выйграўшы ў фінале хатняга турніру ў зборнай Іспаніі з лікам 4: 0. Вялікі ўклад у перамогу зрабілі Фрэд, які забіў два галы ў вароты іспанцаў, і Неймар, які забіў адзін гол.

Падчас правядзення гэтых спаборніцтваў адбылася непрыемная сітуацыя: тэрміны правядзення Кубка супалі з 4-м адборачным турам на Чэмпіянат свету 2014 у Азіі. АФК (Азіяцкая канфедэрацыя футбола) папрасіла змяніць тэрміны правядзення Кубка, але ў ФІФА прынялі рашэнне, што расклад матчаў будзе зменена толькі для Японіі, якая выйграла азіяцкае першынство.

Трохі дадатковай інфармацыі:

- Прайшоўшы ў фінал турніру, зборная Іспаніі атрымала магчымасць трапіць у гісторыю, як трэцяя каманда, якая выйграла ўсе турніры сярод футбольных зборных, якія праводзяцца ФІФА: футбольны турнір на Алімпійскіх гульнях, Кубак канфедэрацый і, вядома, ЧС па футболе.

- Зборная Таіці, уладальніца Кубка нацый ОФК 2012, прымала ўдзел у гэтым турніры ў першы раз.

- На гэтым турніры ўпершыню ў гісторыі футбола была выкарыстаная сістэма атоматического вызначэння галоў.

Кубак канфедэрацый 2013. Расклад гульняў з 15 па 30 чэрвеня.

залаты мяч

29 чэрвеня 2013 ФІФА выставіла 6 прэтэндэнтаў на Залаты Мяч. Вынік быў падведзены пасля фінальнага матчу ў Рыа-Дэ-Жанейра. Яго атрымаў Неймар. Прэтэндэнты: Ін'еста, Паўліна, Пірла, Рамас, Суарэс, Неймар.

Залаты буц

Буц дасталася лепшага бамбардзіру турніру, ім быў прызнаны гулец зборнай Іспаніі Фернанда Торэс. На Кубку ён забіў 5 мячоў.

Пратэсты падчас правядзення Кубка

15 чэрвеня да пачатку адкрыцця турніру каля стадыёна ў Рыа-Дэ-Жанейра прайшла дэманстрацыя. Яе ўдзельнікі пратэставалі супраць таго, што вельмі шмат грамадскіх грошай было выдаткавана на арганізацыйныя працы Кубка канфедэрацый. Каб разагнаць натоўп, паліцыі прыйшлося ўжываць пераліках спрэі і слёзатачывы газ. Ёзэф Блатэр, прэзідэнт ФІФА, разам з прэзідэнтам Бразіліі Дылма Русеф былі асвісталі незадаволенымі людзьмі на цырымоніі адкрыцця турніру.

Copyright © 2018 be.unansea.com. Theme powered by WordPress.